Klavye Filtre Tuşları Problemi

Filtre tuşları sorunu Klavye Filtre Tuşları Klavye Filtre Tuşları Problemi filtre tuslari

Klavyede yazı yazmak artık hemen herkes tarafından bir hız testi haline geldi. Oldukça hızlı yazmaya alışan kişiler bazı durumlarda klavyede geç algılama problemi yaşıyor. Bu sorunun kaynağı genelde klavye filtre tuşları oluyor. Diğer adıyla da yapışkan tuşlar olarak bilinen bu özellik hızlı yazı yazmanın önüne geçiyor.

Filtre Tuşları Nedir?

Windows işletim sistemlerinde bu fonksiyon genellikle banka gibi güvenlik önlemlerinin en üst düzeyde olduğu yerlerde kullanılıyor. Yanlış tuşa basarak yapılan hataların önüne geçebilmek için yapışkan tuşlar olarak bilinen klavye filtre tuşları fonksiyonu her Windows işletim sisteminde bulunuyor.

Filtre Tuşları Kapatma İşlemleri

Eğer sıradan bir bilgisayar kullanıcısıysanız filtre tuşlarının etkin olması size kullanımda büyük oranda zorluk yaşatır. Bundan dolayı bu fonksiyonu kapatmanız için aşağıdaki adımları izlemeniz yeterli olacaktır;

  • Denetim masasına gelerek erişim kolaylığı menüsünü açın
  • Açılan ekran üzerinden erişim kolaylığı merkezini açarak klavye kullanımını kolaylaştır kısmına gelin
  • Daha sonrasında ise filtre tuşlarını ayarla bölümünü açın
  • Bilgisayar tuş vuruşu yazan kısmın yanında tuşlara basarken aradaki süreyi belirlemenizi sağlayan bir kutucuk göreceksiniz.
  • Bu kutucuk içerisindeki rakamı 0,5 olarak ayarlayın.
  • İşlemi yaptıktan sonra filtre tuşlarını etkinleştir yazan yerin yanındaki kutucukta işaret varsa onu kaldırın
  • Son işlem olarak ise uygula butonuna bastıktan sonra tamam dedikten sonra çıkış yapın.

Yaptığınız bu işlemler sonrasında klavye filtre tuşları kapatılmış olur. Hızlı bir şekilde yazarken tuşların geç algılaması düzelmiş olması gerekiyor. ancak hala bir geç algılama hissediyorsanız saniye cinsinden 0,5 olarak yazdığınız bölüme daha az bir rakam yazarak deneyebilirsiniz.

Yapışkan tuşlar sorunu Klavye Filtre Tuşları Klavye Filtre Tuşları Problemi yapiskan tuslar

Diğer Problemler

Klavyede geç algılama sorunun ilk nedeni filtre tuşları olarak karşımıza çıkar ancak bazı durumda sorun donanımsal nedenlerden kaynaklanıyor olabilir. Bu durumda genellikle ya klavye kablosunun giriş bölümünde bir temassızlık yada tuşlara fazla sert basmaktan dolayı buton altındaki algılayıcıların bozulması bu sorunu yaşatıyor.[ads2]

Soket girişinde yaşanan temassızlık klavye filtre tuşları kaynaklı bir problem gibi görünür bundan dolayı harici klavye kullanan kişilerin başka bir bilgisayarda klavyelerini denemeleri gerekiyor. Eğer diğer bilgisayarda aynı problem yaşanmıyorsa sorunun kaynağı yapışkan tuşlardır ancak sorun diğer bilgisayarda da yaşanıyorsa sorun donanımsal sebeplerden kaynaklanıyor.