Windows bu diske yüklenemez. Seçilen disk GPT bölümü stilinde hatası çözümü

Boykot Edilen N11’den 10 Kasım ile ilgili Açıklama Geldi

TeamGram Nedir / TeamGram ile Satış Yapma

Ufo Mu Yağlı Radyatör Mü ?

Kendi Kendini İyileştiren Akıllı Telefonlar Geliyor

Mobil, Teknoloji 7 Nisan 2017
1166 Okundu

Akıllı telefonların dayanıklılığı her ne kadar arttırılsa da cebinizde taşınan telefonların ekranının anahtarla çizilmesinin önüne geçilmiş değil. Akıllı telefonların ekran dayanıklılığını arttırmak için çeşitli çalışmalar yapılsa da darbelere karşı tam dayanıklılık sunan ekran malzemesi henüz üretilmiş değil. Siz de çizilen ya da hasar gören akıllı telefon ekranlarının kendi kendini iyileştirmesini istemez miydiniz?

Akıllı telefon ekranlarının çizilmesini önlemek için birkaç farklı yöntem tercih edebilirsiniz. Piyasada satılan ekran jelatinleri ekranın görüntü kalitesini düşürse de çizilmelere karşı bir nebze de olsa koruma sağlıyor. Telefon ekranınız bu korumaya rağmen çizilmiş ya da çatlamışsa ekranınızı değiştirerek yenisini yaptırabilirsiniz. Telefon ekranınızın kırılma ve çizilme durumlarında kendi kendine iyileşme teknolojisi ise Kaliforniya Üniversitesi’nde görev yapan kimyagerlerin üzerinde çalıştığı yeni bir ekran malzemesi ise kendi kendini iyileştirme özelliğine sahip. Yapılan testlerde maddenin aldığı hasarlara karşı kendini iyileştirme özelliğinin çalıştığını belirtiyor.

Kaliforniya Üniversitesi araştırmacıları yeni ürettikleri malzeme üzerinde yaptığı testlerde olumlu sonuçlar kaydettiklerini belirtiyor. Yapılan açıklamalara göre malzemeden yapılan ince plakaların çizilmelerde ve hatta ortadan ikiye ayrılmalarda bile 24 saat içinde kendini tamamen yeniliyor. Yeni üretilen bu maddenin bir diğer özelliği de kendi boyutundan 50 kata kadar esneyebilmesi. İyonik tuz ve esneyebilen polimer malzemeden üretilen bu malzeme özel bir kimyasal bağ içeriyor. Bu kimyasal bağ sayesinde ekran kırılması ya da çizilmesi durumunda maddenin içindeki iyon ve moleküller birbirini çekerek malzemenin iyileşmesini sağlıyor.

LG tarafından üretilen G Flex serisi cihazlar ile benzer özellik gösteren malzemenin LG’nin kullandığı malzemeden en büyük farkı Kaliforniya Üniversitesi’nin ürettiği malzemenin iletken olması. LG’nin kullandığı malzemenin iletken olmaması maddenin ekranda kullanılamamasına neden oluyordu. Üniversitenin proje sorumlusu baş kimyager Chao Wang’ın yaptığı açıklamalara göre kendini iyileştirebilen bu malzeme 2020 yılından itibaren ekranlarda kullanılmaya başlanacak.

Yazar Hakkında

3 yıldır teknoloji ve haber siteleri için gerek ilgi çekici gerekse gündemden haber yazıları yazıyorum.

Benzer İçerikler
Yorumlar
Yukarı Çık
Kod Şiirdir Yazabilirsen...