Java Application Blocked By Java Security Hatasına Çözüm

Java açılmıyor sorunu Java Application Blocked By Java Security Hatası Java Application Blocked By Java Security Hatasına Çözüm java problemi

İnternet sitelerine girildiği zaman bazı durumlarda Java kullanımı gerektirebiliyor. Bu ihtiyacın olduğu zamanda Java yüklü olduğu halde Java Application Blocked By Java Security hatası alınıyor. Bu hatanın alınması bazen yeni sürümün yüklenmemesi olurken bazen de tarayıcı hatası olarak karşımıza çıkıyor. Ancak yapılacak birkaç basit işlem ile bu hatayı almaktan kurtulabiliriz.

Java Etkinleştirme İşlemleri

Genellikle devlet kurumlarına ait olan bir site kullanımı esnasında Java etkinleştirilmesi gerekiyor. Ancak sayfa gezinti hızını arttırmak, RAM kullanımını azaltmak ve pil tüketimini en aza indirmek için tarayıcılar tarafından Java etkinliği kapatılır. Sadece belirli sitelere girildiğinde Java Etkinleştirme işlemi otomatik olarak yapılması isteniyorsa aşağıdaki işlemleri sırasıyla yapılması gerekiyor.

  • Bilgisayarın arama çubuğuna Java yazarak gelen sonuçlar içerisinden Configure Java seçeneğini açın,
  • Daha sonrasında karşınıza çıkan pencereden Security sekmesini tıklayarak aşağıda bulunan Edit Site List butonuna tıklayın.
  • Sonraki adımda Add butonuna tıklayarak hata aldığınız sayfayı yazabilirsiniz. Bu bölüme yazacağını siteler sadece bu sitelere girildiğinde Java’nın etkinleştirilmesini sağlar. Ancak sayfa kapatıldığında Java da kapatılır.

Yaptığınız bu işlem sonrasında Java Application Blocked By Java Security hatasını almaya devam etmeyeceksiniz. Eğer bu işlemi yaptıktan sonra aynı siteye girildiğinde yine de hata alınıyorsa Java uygulaması silinerek tekrar yüklenmesi gerekiyor.

Java açılmıyor Java Application Blocked By Java Security Hatası Java Application Blocked By Java Security Hatasına Çözüm java acilmiyor 1024x576

Java Sürüm Problemi

Bazı durumlarda Java yüklenmesi gerekiyor bildirimi alınıyor. Bilgisayarınızda Java yüklü olduğu halde aldığınız bu hatanın nedeni eski bir Java sürümü kullanıyor olmanızdan kaynaklanıyor. Çıkan ekranda yükleme yapmanız için mutlaka bir link gösterir. Bu linke tıklayarak Java’nın resmi sitesine giderek Java sürümünüzün güncel olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Üstelik bilgisayarınıza uyumlu olan son sürümü de bu siteden indirebilirsiniz. Ancak bilgisayarınızdaki sürüm yeni olduğu halde hata alıyorsanız tarayıcınızda problem olabilir. Bunu test etmek için hatayı aldığınız siteye farklı bir tarayıcı ile girmelisiniz. Eğer bu işlem sonrasında Java etkinleştirme hatası almıyorsanız tarayıcınızı güncellemeniz gerekiyor. Güncelleme sonrasında yaşanan hatalar için ise tarayıcıyı kaldırıp tekrar kurulum işlemi yapmak kesin çözüm olur.[ads2]

Bazı devlet kurumlarına ait sitelerin sadece İnternet Explorer üzerinden açılıyor olmasından dolayı her ne kadar kullanılması büyük bir sorun olsa da bilgisayarınızda bu durumlar için İnternet Explorer yüklü olması tavsiye edilir.