İphone, Trafik Kazasına Mı Sebep Oldu ?

İphone ,trafİk kazasina mi sebep oldu ? İphone, Trafik Kazasına Mı Sebep Oldu ? PPHINE TRAF  L

ABD’nin Californiya eyaletinde yaşanan bir trafik kazası Apple’ın başına iş açtı. Apple, insanların trafik güvenliğini tehlikeye atmakla suçlandı.

Julio Ceja adlı kişi Apple’ın başına iş açabilir. Kendisinin mağdur olduğunu düşünüyor. Buna gerekçe olarak da kullandığı otomobile arkadan çarpan kadın sürücü kaza esnasında , iPhone’u ile uğraşıyordu ve bundan dolayı bir trafik kazasına kurban gidebilirdi. Bu olay Ceja’ya servet kazandırabilir.

Ceja’nın açtığı davada Apple’ın 2014 senesinde  aldığı bir patente dikkat çekildi. Söz konusu patente göre  hareket halindeki araçlarda telefon kendisini tamamen kilitliyor, kullanılamaz hale geliyor. Yani Apple markasının telefonlarında bu özellik var. Ama davayı açan kişiye göre söz konusu firma bu özelliğini kullanmayarak müşteri güvenliğini ikinci  plana attı. Yani kar güdüsü insan hayatından önemli göründü.

Davalı Ceja açtığı davada Apple’ın kar elde etmeyi müşteri güvenliğinden önde tuttuğunu ileri sürdü ve kullanıcılarını bu yolla yanılttığını belirtti.

BU DAVA İLK DEĞİL

Benzer bir dava geçtiğimiz sene    Face Time özeliğini kullanan kamyon şoförünün bir bayana çarparak öldürmesi sonucu da açılmıştı.

KİLİTLEME ÖZELLİĞİ TARTIŞILIYOR

Apple’ın sahip olduğu “kilitleme” özelliği, ABD’de başka tartışmalara da mahal verdi. İki görüş var ve bu görüşler tamamen taban tabana zıt görüşler. Bilir kişilerin bir bölümü bu niteliğin  kullanılmasının ölümlü ve yaralanmalı trafik kazalarını azaltacağı konusunda birleşirken, diğer taraftan eleştiriler ve kafalarda soru işaretleri de yok değil. Zira otomobildeki diğer sürücülerin telefonlarının nasıl kilitleneceği konusunda henüz alternatif bir çözüm bulunmuş değil.

ABD’de trafik kazalarında 2014 yılında 3214 kişi ölmüş  471 bin kişi yaralanmıştı.

Akıllı telefonlar dikkat dağıtıcı özellikleri sebebiyle  trafik kazalarının önemli nedenleri  arasında yer almaya başlarken, son senelerde ziyadesiyle artan   sosyal medya kullanımı da kazaların sayısını arttıran faktörlerden  biri oldu.