iPhone 7 mi Yoksa Galaxy S8 mi?

iPhone 7 mi Yoksa Galaxy S8 mi? iPhone 7 mi Yoksa Galaxy S8 mi? kapak

Samsung’un kısa bir zaman önce tanıtımını yaptığı Galaxy S8 ve S8 Plus modelleri ile birlikte üst segment cihazlar için büyük bir rekabet ortamı doğdu. Samsung’un üst segment cihaz modellerindeki en büyük rakibi Apple ise bu seneki amiral gemi modeli iPhone 7’yi yedi ay önce piyasaya sundu. Peki, iki cihazın teknik karşılaştırma sonuçları neler?

Samsung’un bilindiği üzere bir önceki akıllı telefon modeli olan Note 7 girişimi büyük bir facia ile sonuçlanmıştı. Yeni tanıtını yaptığı S8 ve S8 Plus modelleri ile birlikte Samsung müşterilerinin güvenini yeniden kazanmayı amaçlıyor. Tasarım açısından önceki Samsung S serisi modellere kıyasla çok büyük değişikliklerle gelen S8 serisi cihazlar teknik açından da keskin güncellemeler içeriyor. Tanıtımının ardından bu yeni modeller teknik gelişmeler ile birlikte büyük beğeni topladı.

Samsung’un yeni tanıtımını yaptığı telefon modellerinde ilk göze çarpan gelişmelerden bir tanesi ön çerçevenin incelmesinin yanı sıra ekran boyutu arttırıldı. Cihazın ekranının kenarında bulunan üst, alt ve yan çerçeveler  büyük ölçüde azaltılırken bu sayede cihazın ön panelinin ekran oranı da %83’e çıkarıldı. Galaxy S8 modelinin ekran boyutu 5.8 inçe çıkartılırken, S8 Plus modelinin ekran boyutu da 6.2 inçe çıkartıldı. S serisinde bu zamana kadar alıştığımız fiziksel tuş ise ekran ile birleşik dokunmatik ana ekran tuşuna yerine bırakıyor. Samsung’un yeni geliştirdiği Bixby, DeX ve Connect gibi yeni teknolojiler de S8 serisi cihazlara enjekte edildi. iPhone 7 modeli her ne kadar yedi ay önce piyasaya çıksa da S8 serisinin en büyük rakibi hala bu cihazlar. Peki, iki cihazın karşılaştırmasında hangisi ön plana çıkacak.

Büyük ekran seven kullanıcılar için Samsung modelleri daha kullanışlı bir seçenek. Ancak herkesin büyük ekranlardan hoşlanmadığını da düşünürsek iPhone 7’ler de hala tercih edilebilir bir tercih oluyor. Teknik açıdan iPhone 7’ler biraz daha geride kalırken fiyat konusunda durum eşitleniyor. iPhone 7 3.799 TL’ye satılırken, 21 Nisan’da satışa çıkacak olan S8 4.399 TL’den satışa çıkacak.