iPhone Konuşma Kayıtları Toplanıyor Mu?

iPhone Konuşma Kayıtları Toplanıyor  Mu? iPhone Konuşma Kayıtları Toplanıyor  Mu? ios 9 review lock screen hero

Teknoloji ve güvenlik kavramları birbirinden ayrılmadığı gibi çoğunlukla yaşanan zafiyetlerle gündeme geldikleri bir gerçek. Apple hakkında ortaya atılan iddialar ise bunun örneklerinden biri oldu. Şirketin kullanıcıların konuşma verilerini toplayarak sakladığı iddia edildi.

Apple gerek geçmişte gerekse günümüzde güvenlik konusuna bir hayli önem veren şirketler arasında yer alıyor. Bir dönem FBI ile arasında yaşanan tartışma en güzel örnek olabilir. iPhone kilidinin kırılmasını isteyen FBI’a karşı şirket kullanıcılarının güvenini kaybetmemek adına uzun süre karşı çıkmıştı. Şimdi ise bu durumun tam tersi bir iddiayla gündeme geldiler.

ios-security iPhone Konuşma Kayıtları Toplanıyor  Mu? iPhone Konuşma Kayıtları Toplanıyor  Mu? ios security

Akıllı telefonlarda neredeyse her gün kullandığımız anlık mesajlaşma uygulamalarının yanı sıra yaptığımız konuşmaların kayıt altına alınması nasıl bir his olurdu? Uzun zamandır kullanıcılar tarafından tercih edilen iPhone modelleri bu anlamda güvenli oldukları gerekçesiyle beğeni topluyor. Özellikle uçtan uca şifreleme özelliği sayesinde Apple dahi çoğu bilgiye erişemiyor. Böylece güvenli bir iletişim kurulmuş oluyor.

İddialar ise Apple’ı zorlamayı hedeflediğinden olacak güvenlik konusunda yoğunlaştı. Rus araştırma şirketi tarafından bir açıklama yapıldı ve verdikleri bilgiler arasında iOS cihazlardaki telefon numaralarının, konuşmaların iCloud’da toplanarak uzun süre muhafaza edildiği yer aldı. Yalnızca konuşmalar değil FaceTime, WhatsApp ve Viber gibi ünlü platformlarda iddialara dahil edildi.

Apple ise haklarında çıkan haberlere karşı bir açıklama yaparak kullanıcılarını bilgilendirdi. Şirket cephesinden gelen bilgiler kayıtların iCloud’da tutulmasının basit bir nedene dayandığı, iPhone’da yer alan konuşma geçmişine başka cihazlar üzerinden erişmenin mümkün olması için böyle bir işlem gerçekleştirildiği yönündeydi. Konuşma geçmişinin de yedeklendiğini açıklayan Apple bunun kesinlikle gözetleme amacı taşımadığının altını çizdi.

Son yaşanan gelişmeler ile Cupertino merkezli teknoloji devi Apple’ın cihazlarındaki güvenlik konusunda endişe verici bir durum olmadığı ortaya çıkmış oldu.[ads2]