IPHONE FİRMASI PTT ÇALIŞANINA TEŞEKKÜR ETTİ

IPHONE FİRMASI PTT ÇALIŞANINA TEŞEKKÜR ETTİ IPHONE FİRMASI PTT ÇALIŞANINA TEŞEKKÜR ETTİ bhX0ic1T5kSaGIJa DKMGg e1484568860442

İphone hata yapar mı? Evet, yapar. Teknoloji devi Iphone’da bir güvenlik açığı tespit edildi ve bu prestij kaybına yol açacak olan açığı bulan ise PTT’de sıradan bir memur olan Fatma Yılmaz.

IPhone’daki güvenlik açığını şirkete  bildiren ve bir Türk olarak firmanın  sitesindeki listeye adını yazdıran kişi olarak tarihe geçen Fatma Yıldız , yaşadıklarının kendisi için onur verici olduğunu söyledi.

Bu güvenlik açığını tespit etmek ise hiç de kolay olmamış. Yaklaşık 1 yıl süren yazışmalardan sonra firmanın kendisine hak verdiğini ve bu eksikliğin giderildiğine dair bilgilendirildiğini belirten Fatma Yılmaz  iOS 10 yazılım güncellemesiyle sorunun düzeltilmesine katkıda bulundu.

Fatma Yılmaz’ın adı , güvenlik açıklarının yer aldığı şirketin dünya genelinde yayınladıkları listede geçti. Devlet memuru Fatma Yılmaz süreç hakkında İhlas Haber Ajansı muhabirini bilgilendirdi.

Yılmaz, konuyla ilgili şunları söyledi. “iPhone 6s Plus kullanıcısıyım, bir süre sorunsuz biçimde kullandıktan sonra arama bölümü ekranında  olmayan bir veriyi gösterdiğini fark ettim. Şöyle ki rehberimde arama yapmadan ve herhangi bir mesaj atmadan iletişime geçmeden sildiğim kişilerin aslında rehberden silinmediğini fak ettim. Kişi isimlerini sanki akıllı telefonumdan silmemiş gibi gösteriyordu. Yani kayırlı görünüyordu sildiğim kişi isimler. Bu sorunu tespit edere etmez firma yetkililerine konuyla ilgili elektronik posta attım. Firma bunun üzerine benden görüntü istedi. Bende bu isteği geri çevirmedim ve sorunu videolu görsel olarak firmaya attım. Bunun üzerine yeni bir yazılım yüklediklerini ve artık bu problemle karşılaşmayacaklarını ifade ettiler. Fakat bu sorunun devam ettiğini gözlemledim. Firma yetkilileri ile iletişimimiz fasılalarla 1 yıla yakın sürdü ve nihayetinde sorun giderildi.

İOS GÜNCELLEMESİ İLE PROBLEM ORTADAN KALKTI

 iOS 10 güncellemesiyle problem giderildi. Onur  vericiydi, elbettei mutlu oldum ismimi görmekten, kurumumun adının da yazıyor olması beni onure etti ayrıca. İlk Türk kişi olarak kendi adımı listede görmem beni sevindi.

KAYNAK :İHA