iPhone Bluetooth Kulaklık Bağlantı Sorunu Çözümü

iPhone bluetooth kulaklık bağlantı sorunu iPhone Bluetooth Kulaklık Bağlantı Sorunu Çözümü bluetooth kulaklik sorunu

Telefon araması, video yayını, müzik dinleme ve daha birçok amaçla kullanmak için alınan bluetooth kulaklıklar uzun ve karmaşık kablo sisteminden bizi kurtararak birçok kolaylık sağlıyor. Ancak bazen iPhone bluetooth kulaklık bağlantı sorunu yaşanabiliyor. Aslında İOS aygıtı bluetooth kulaklık, mikrofon, klavye, hoparlör ve eller serbest birimleri gibi birçok cihaz ile oldukça uyumlu bir şekilde çalışmasına rağmen doğru bağlantının nasıl yapılacağını bilmeyen kişiler bazı sorunlar yaşıyor.

iPhone İle Bluetooth Cihazı Eşleştirme

Sırası ile uygulanacak adımlarda sadece iPhone cihazlarda değil iPad’lerde de bağlantı sorunu ortadan kalkacaktır.

  • Ayarlardan bluetooth seçeneğini açın ve aksesuar ile eşleşme yapılana kadar bu ekran açık kalsın.
  • Sonrasında aksesuarınızı bulma moduna getirmeniz gerekiyor. Yani bluetooth kulaklıklarınızı eşleşme için uygun duruma getirmelisiniz.
  • Daha sonrasında İOS cihazı bluetooth ekranında görünen aygıtınızı seçin. Bazı durumlarda PIN yada parola isteyebilir bu durumda cihazınızın belgeleri arasından verilen şifreyi bularak girmielisiniz.

Bu işlemleri yaptıktan sonra bluetooth aygıtınızı sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz. Ancak sorun yaşanması halinde bluetooth simgesine bakmanız gerekiyor. Eğer bluetooth ikonu siyah renkli ise bağlantı var demektir. Ancak ikon beyaz görünüyorsa bluetooth açık ancak herhangi bir eşleşme yok anlamına gelir. Ayarlar ve bluetooth kısmına gelerek aygıtlarım bölümünü açın ve bağlı olup olmadığın kontrol edin.

Bluetooth Kulaklıklarda Ses Ayarı

Eğer sahip olduğunuz iPhone bluetooth kulaklık bağlantı sorunu yaşamadan bağlantı kurdu ise ses ayarlarını bulmakta zorlanabilirsiniz. Bu durumda iPhone denetim masasını kullanabilirsiniz yani aşağıdan açılan menüde Headphones seçeneğine tıklayarak aşağıdan açılan kısımlardan sesin bluetooth ile aktarılmasını sağlayarak ses ayarını yapabilirsiniz. Ayrıca telefon araması yaparken sesin bluetooth cihazına aktarılmasını istiyorsanız arama sırasında ekrana çıkan 6 adet buton içerisinden sağ üst köşede bulunan ses yazılı bluetooth ikonunun bulunduğu kısma dokunun.

iPhone kulaklık sorunu iPhone bluetooth kulaklık bağlantı sorunu iPhone Bluetooth Kulaklık Bağlantı Sorunu Çözümü iphone kulaklik sorunu

Aygıt Eşleşmesini Kaldırma

Eğer cihazı artık kullanmıyorsanız yada bir başkası kullanıyorsa açıldığı anda sizin İOS cihazınıza bağlandığını görebilirsiniz. Bazı durumda sorun olarak karşımıza çıkan bu durum bluetooth kulaklık aygıtını cihazınızdan kaldırmanızı gerektirir. Yapmanız gereken işlemler ise ayarlar kısmından yeniden bluetooth bölümüne gelerek kaldırmak istediğiniz aygıtı bulun. Sonrasında aygıt yanında bulunan daire içerisindeki ‘’İ’’ seçeneğine yani aygıt bilgisi ikonuna dokunun. Burada karşınıza çıkan seçeneklerde ‘’Bu Aygıtı Unut’’ seçeneğini göreceksiniz.