iPhone, Asit ve Lazerle Hacklenebilir

İphone ve FBI iPhone iPhone, Asit ve Lazerle Hacklenebilir teroristin iphonenu kirmasi icin fbi iphone baski9f4f57ccfff0b00f0922

iPhone, Asit ve Lazerle Hacklenebilir

FBI’ın yapmış olduğu araştırmalar sonucunda San Bernardino’nun olayı çözebileceği ortaya çktı. iPhone telefonlar bilindiği üzere işletim sistemlerine bağlı olarak şifresi kırılamıyordu fakat artık asit ve lazer ile şifreleri kırılabilir. İşte iPhone şifre kırma yöntemiyle alakalı o haberimiz!

FBI bilindiği üzere San Bernardino olayı için mahkeme kararını kullanmıştı. Mahkeme kararıyla Apple tarafından yardım isteyen FBI, katil zanlılarının birinin kullandığı cihazın Apple tarafından hacklenmesini istiyordu fakat buna Apple pek fazla sıcak yaklaşmadı. FBI ise Apple bu tavrına kızıp başka bir yöntem arayışına girdi.

Apple’ın bu telefonu hackleyebilip hacklemeyeceği tartışma konusu olmuşken FBI için bir seçenek daha ortaya çıktı. FBI’ın yaptığı araştırmalara göre bu telefonlar sadece dekapaj yöntemiyle hacklenebiliyor.

iPhone, Asit ve Lazerle Hacklenebilir iPhone iPhone, Asit ve Lazerle Hacklenebilir iphone fbi 050912 300x200

iPhone, Asit ve Lazerle Hacklenebilir

Dekapaj yöntemi sayesinde iPhone telefonların hafızası mikron haline geliyor ve bu sayede telefonun içerisinde yer alan tüm bilgiler öğrenilebiliyor. Çok yavaş ve zahmetli bir yöntem olsada şuanlık FBI’ın kullanabileceği tek yöntem!
Bu yöntemin riski bulunduğu için deney sırasında telefon yanabilir. Dekapaj yöntemini uygulayan kişi eğer yanlış bir yönteme giderse telefonu tamamen kullanılamaz hale getirir ve telefonu yakabilir. Apple bu konuda kesin kararla yaklaşıyorken yani FBI’a kesinlikle yardım etmemek istiyorken FBI’ın böyle bir yöntemi kullanması bakalım ne gibi sonuçlar doğuracak? Katil zanlıları belki de bulunacak? Tüm herşeyi FBI’ın uygulayacağı bu yöntem sayesinde hepimiz öğrenmiş olacağız.