iPhone Arama Yapmıyor Problemi Çözüldü

iPhone arama yapmıyor Arama Yapmıyor iPhone Arama Yapmıyor Problemi Çözüldü iphone arama yapmiyor

Apple’ın akıllı telefonu olan iPhone kullanıcıları genel olarak cihazlarından şikayette bulunmazlar ancak bazı ufak tefek sorunlar teknolojinin verdiği açık nedeniyle yaşanabiliyor. Şikayet sitelerine en sık gelen problemlerden birisi ise iPhone arama yapmıyor sorunu oldu. Sırasıyla bir dizi işlem yapılmadan birkaç kontrolün yapılmasıyla çözülebilecek bu problem bir kere çözüldüğüne ikinci bir defa yaşandığı görülmedi.

iPhone Arama Sorununa Çözüm

Öncelikle yapmanız gereken kontroller ile cihazda şebeke problemi yaşamanıza neden olan sorunları tespit edip ortadan kaldırabilirsiniz. Bunun için öncelikle şunları yapmanız gerekiyor;[asd3]

  • Uçak moduna gelerek açarak 15 saniye kadar bekleyip kapatın,
  • Sonrasında ayarlara gelerek rahatsız etme modu kapalı konumda olduğundan emin olun.
  • Ayarlar menüsünden telefon ve arama engelleme kısmına girerek no belirlenme bölümünü açın. Burada engellediğiniz bir telefon numarası olup olmadığını kontrol edin. Bazı durumlarda yanlışlıkla yada bilinçli olarak engellenen numaralar sizi aradığı zaman yada sizin aradığınız zaman aranmıyor olarak gösterebilir.
  • Diğer yandan kontrol etmeniz gereken diğer bir özellik ise iPhone arama yönlendirme olup olmadığıdır. Bunun için ayarlar, telefon ve arama yönlendirme menüsünü açarak bir yönlendirmenizin bulunmadığından emin olun.

Yapılan tüm işlemler sonucunda bir adımda sorununuz çözüldüyse hangi adım olduğunu kesinlikle kenara not alın. Daha sonra bu problemi yaşamanız halinde aynı yerden sorundan kurtulabilir yada cihazınızı servise verdiğiniz zaman sorunun kaynağını belirtebilirsiniz.

iPhone şebeke sorunu Arama Yapmıyor iPhone Arama Yapmıyor Problemi Çözüldü iphone sebeke problemi 501x1024

Diğer Kontroller

Şikayet sitelerinde iPhone aramıyor şikayetinde bulunan kullanıcılardan çoğu yukarıdaki işlemleri yapması halinde problemden kurtulduklarını açıkladılar. Ancak sorunları devam eden kullanıcılar ise aşağıdaki işlemleri yaptıktan sonra problemin ortadan kalktığını belirttiler.[ads1]

  • IOS güncellemesi olup olmadığını kontrol ederek varsa güncelleme yapmanız halinde sorununuz çözülebilir.
  • Bazı durumlarda SIM kart kayması yaşanabildiği için SIM kartı çıkarıp tekrar takmanızda fayda bulunuyor.
  • Yaşanan şebeke problemi bazen operatör kaynaklı olabiliyor. Bu durumda operatörünüzün müşteri hizmetlerini arayarak karşılıklı işlemler ile yaşadığınız sorundan kurtulabilirsiniz.
  • Ayarlar genel ve sıfırlama menüsünden ağ ayarlarını sıfırla seçeneğine dokunun. Yapacağınız bu işlem sonunda WİFİ parolaları VPN ayarları ile tercih edilen ağlar silinir. Genellikle bu işlem problemin çözülmesinde %30’luk bir etkiye sahip oluyor.

Son işlem olarak ise ayarlar, hücresel ve seçenekler menüsünden LTE’yi etkinleştir diyerek burada 3G, 4G yada 4.5G teknolojilerini etkin hale getirebilrisiniz.