iOS 10 İşletim Sisteminin Başı Güvenlik Açığı İle Dertte!

iOS 10 İşletim Sisteminin Başı Güvenlik Açığı İle Dertte! iOS 10 İşletim Sisteminin Başı Güvenlik Açığı İle Dertte! i 9

Güvenlik açıkları kullanıcıların ve şirketlerin başını ağrıtmaya devam ediyor. iOS 10 işletim sisteminin içerisinde bulunan bir açık ise oldukça kritik zira kilit ekranını devre dışı bırakabilme özelliğine sahip.

iOS kullanıcıları uzun süre bekledikleri güncellemeye yakın zamanda kavuşmuştu. Genel hatlarıyla da beğeni toplamıştı. Özellikle tasarımsal anlamda yapılan değişiklikler dikkat çekmişti. Elbette her yeniliğin içerisinde ufak tefek sorunlar olabiliyor. iOS 10 işletim sistemindeki bazı hatalarda Apple tarafından gideriliyordu. Şu ana kadar büyük bir sorunda ortaya çıkmamıştı. Ta ki son güvenlik açığına kadar!

Kullanıcılar açısından şimdiye kadar kritik bir problemin oluşmadığı iOS 10’da son zamanlarda ortaya çıkan güvenlik açığı Apple’ı uğraştıracak gibi görünüyor. Problemin detaylarında kilit ekranının devre dışı kalması bulunuyor. Yani ekran kilidi kolaylıkla geçilebiliyor.

ios-10-lock-scree-widgets-1 iOS 10 İşletim Sisteminin Başı Güvenlik Açığı İle Dertte! iOS 10 İşletim Sisteminin Başı Güvenlik Açığı İle Dertte! iOS 10 lock scree widgets 1

İşin ilginç yanı ise bu güvenlik açığında kullanılan yöntemin yeni olmaması. Bir önceki sürüm olan iOS 9’da da buna benzer bir açık fark edilmişti ancak Apple temelli bir çözüm bulmak yerine geçici bir şekilde sorunu halletmişti. Tam olarak çözülemeyen sorunda iOS 10 ile beraber tekrar kullanıcıları tedirgin etmeye başladı. Küçük bir farklılıkla iki işletim sisteminde birden güvenlik açığı oluşturan yöntem için kalıcı bir çözümün acilen bulunması gerekiyor.

Yakın zamanda Apple’dan yeni bir güncelleme bekleniyor ve büyük olasılıkla içerisinde güvenlik açığını ortadan kaldıracak bir çözümde bulunacaktır. Apple cephesinden ise şu ana kadar resmi bir açıklama gelmiş değil. Kullanıcıları endişelendiren açığı şimdilik geçici bir şekilde çözmenin yolu ise Ayarlardan Kontrol Merkezine gitmek ve kilit ekranında erişime izin ver seçeneğinin kapatmak. iOS 10 işletim sistemi için gelecek olan yeni güncelleme problemi çözecektir ancak o zamana dek Bu şekilde güvenlik açığından korunmak mümkün.