iOS 9 Ve iOS 10 Özelliklerini İnceliyoruz!

iOS 9 Ve iOS 10 Özelliklerini İnceliyoruz! IOS

Apple işletim sistemi olan iOS bugüne dek birçok sürümüyle karşımıza çıktı. İlk olarak iPhone için geliştirilmiş ve hizmete sunulmuştu ancak ilerleyen dönemlerde bu durum değişti ve iPad ile iPod Touch’da iOS ile buluştu. Mobil işletim sistemleri arasında bir hayli popüler olan iOS’un son çıkan sürümlerini inceledik ve yenilikleri sizin için derledik.

Öncelikle sistemin geçmişine bakmakta fayda var. Piyasayla ilk tanıştığı tarih 2007 olan iOS için dördüncü ve beşinci sürümler arka arkaya 2010 ve 2011 tarihlerinde görücüye çıkarıldı.  19 Eylül 2012 tarihinde iOS 6’yı sunan şirket daha sonra 19 Eylül 2012’de iPhone 5’in tanıtılmasının ardından iOS 7’yi kullanıcılar için yayınladı.

Son sürümler olan iOS 9 ve iOS 10 içinse 2015 ve 2016 tarihleri seçildi. Bu yıl hizmete sunulan 10. sürümden önce yayınlanan iOS 9 ile yazımızın detaylı bölümüne geçiş yapalım.

apple-iphone-plastic-strips  iOS 9 Ve iOS 10 Özelliklerini İnceliyoruz! apple iphone plastic strips

2015 yılında hayatımıza giren iOS 9’un içinde News yani Haberler uygulaması yer alıyordu. Homekit ve Carplay özelliklerinin entegre edilmesinin yanı sıra Apple Haritalar uygulaması geliştirilerek içerisine Toplu Taşıma ile seyahat özelliği dahil edilmişti. Batarya kullanımına yönelik iyileştirmelerde güncellemenin içerisindeydi. iOS 9’un güncelleme boyutu ise 1.3 GB olarak belirtilmişti.

13 Eylül 2016 tarihinde Apple tarafından yayınlanan iOS 10 için şirket oldukça iddialıydı. Ne var ki olumlu yorumların yanı sıra olumsuz yorumlarda gelmişti. Yine de sahip olduğu özelliklerle dikkat çekmişti. Güncellenenler arasında el yazısı aracılığıyla mesaj yazabilme, gizli mesaj gönderme imkanı, bildirim ekranının yenilenmesi gibi noktalar yer almıştı. Bildirim ekranının aynı zamanda renklendirilmesi de güzel bir detaydı. Ev uygulamasının yeni hali ise HomeKit destekleyen cihazlar sayesinde Akıllı Evleri uzaktan kontrol etme şansını sunmuştu. Bu da en ilgi çeken özelliklerden bir tanesiydi. Kişisel asistan Siri’de unutulmamıştı ve  3. Parti uygulamalarla iletişim kurabiliyordu.