Intel Akıllı Otomobiller İçin İşlemci Geliştirdi!

Intel Akıllı Otomobiller İçin İşlemci Geliştirdi! Intel Akıllı Otomobiller İçin İşlemci Geliştirdi! i 12

Akıllı otomobil pazarına her gün yeni bir isim ekleniyor. Sektöre ilgi duyan son şirket Intel oldu. Şirket politikaları değiştirme arifesinde olan Intel’in akıllı otomobiller için işlemci geliştirdiği duyuruldu.

Teknoloji ilerledikçe geleceğe yönelik çözümler hız kazandı. Akıllı telefon, saat ve ayakkabı gibi ürünlerin yanı sıra otomobil sektöründe de önemli gelişmeler yaşanıyor. Elektrikli otomobillerden sonra yakın zamanda sıklıkla gündeme gelenler sürücüsüz otomobil modelleri olmuştu. Yaşanan bazı gelişmeler sonucunda Intel’de kararlarını değiştirdi.

PC pazarı zaman zaman geri plana düşmesi sebebiyle şirketlerin üzerinde düşünmesine neden oluyor. Intel’in akıllı otomobiller için aldığı karar da tam olarak bu şekilde oldu. Şirket yalnızca akıllı otomobil modelleri için değil IoT içinde işlemci geliştirdiğini duyurdu.

intel-corporation-intc-stock-rating-reiterated-at-oppenheimer Intel Akıllı Otomobiller İçin İşlemci Geliştirdi! Intel Akıllı Otomobiller İçin İşlemci Geliştirdi! intel corporation intc stock rating reiterated at oppenheimer 1024x576

Intel’in bu projesinin sebeplerinden bir tanesi de kuşkusuz yakın zamanda işten çıkardığı 12 bin kişi. Satışların düşmesiyle binlerce kişinin işine son verilince firma akıllı otomobil ve internet üzerine yoğunlaşmaya karar verdi.

PC satışları dışında önemli bir gelir elde ettiği IoT sektörü içinde yenilikler düşünen Intel daha fazla ön plana çıkmak için iki adet yeni atom işlemcisi geliştirdi ve bunu resmi olarak duyurdu.

Intel tarafından duyurusu yapılan işlemcilerden bir tanesi E3900 ismini taşıyor ve internet araçları ile giyilebilir cihazların kullanımında yer alması planlanıyor. Diğer işlemci ise akıllı otomobiller için geliştirilen A3900.

İşlemcilerin detaylarına baktığımızda E3900’ün dört çekirdekli ve 2.5 GHz hızında olduğunu görüyoruz. Özelliklerinden bir tanesi de aynı anda üç ayrı ekranda görüntü verebilecek olması.

A3900’e göz attığımızda akıllı otomobil üretiminde bulunan şirketlerin kullanabileceği bir işlemci görevi görecek. A3900’ün iç dijital sistem ve daha birçok kategoride firmaların işine yarayacağını söyleyebiliriz.

Intel tarafından geliştirilen işlemcilerin 2017 yılının ilk aylarında satışa sunulması bekleniyor.