Instagram’da Sansür Dönemi Başlıyor

Instagram'da Sansür Dönemi Başlıyor Instagram’da Sansür Dönemi Başlıyor instagram

Instagram platformu son birkaç aydır getirdiği güncellemeler ile adından sıkça bahsettirdi. Özellikle Snapchat’ten alınan hikayeler özelliğinin Instagram’a uyarlanması kullanıcıların tepkisini çekmişti. Sosyal medya platformuna gelecek yeni güncelleme ile birlikte Instagram’a yüklenen hassas içerikler sansürlenecek.

Instagram’a yüklenecek fotoğraf ve videolar için kullanıcılara belirli kurallar sunuluyor. Bu kurallar çerçevesinden dışarı çıkan içerikler Instagram tarafından belirlenerek içerikler platformdan kaldırılıyor. Ancak yüklenen her fotoğraf Instagram’ın filtrelerinden kaçabiliyor. Bundan böyle hassas içeriğe sahip olduğu düşünülen içerikler kaldırılmak yerine bulanıklaştırılarak sansürlenecek. İçeriğin kullanıcılardan şikayet alması üzerine de içerik şirket tarafından kaldırılacak.

Instagram tarafından bulanıklaştırılan bu içerikler üzerinde takipçilere öncelikle bir uyarı mesajı verilecek. Mesaj üzerinde kullanıcılara içeriğin hassas olduğu bilgisi verilecek. Kullanıcılar içeriği görmek istiyorsa, görselin üzerinde yer alan ‘’Fotoğrafı Gör’’ butonuna basarak içeriği görüntüleyebilecek. Bu sansür tek olan görsellerde direkt olarak görselin üzerinde, galeri olan görsellerde de direkt olarak galeride yer alacak.

Instagram tarafından yapılacak güncelleme konusunda net bilgiler verilse de sansürlenme riski olan içeriklerin hangileri olacağı bilgisi verilmedi.

İnstagram’a gelen yenilikler sadece bununla da kısıtlı kalmıyor. Snapchat’in bu kadar popüler olmasının ardından Facebook grubu önce Snapchat’i bünyesine katmayı denedi. Başarılı olamayan firma uygulamanın özelliklerini birebir kopyalayarak kendi platformlarına uyumlu hale getirdi. Buna bağlı olarak Instagram ve WhatsApp gibi Facebook’a bağlı uygulamalar da 24 saat boyunca görülebilen içeriklere sahip hale geldi.

Instagram’da yapılan bu güncellemenin ardından kişiler 24 saat boyunca görünür halde kalan fotoğraf ve video paylaşımı yapabiliyor. Instagram’da fotoğrafların üstüne tıklandığında beğeniliyordu. Ancak hikaye modunda kişilerin fotoğraf ve videolarını beğenmeniz mümkün olmuyor. Bu içeriklerin üstüne tıklandığında ise bir sonraki içeriğe geçiliyor. Hikaye özelliğinde koyduğunuz içerikleri izlerken ekranı yukarı kaydırarak attığınız içerikleri kimlerin izlediğini de görebilirsiniz.[ads2]