IMEI Sorunu İçin Çözüm

IMEI kayboldu sorunu IMEI IMEI Sorunu İçin Çözüm android imei problemi

Akıllı telefonlarda yaşanan IMEI kayboldu hatası için telefonculara giden kullanıcılar ortalama 50-100 TL arasında bir ücret ödüyorlar. Ancak kaybolan IMEI geri getirme programı bulunuyor. Bu program yardımı ile kolaylıkla eski IMEI numaranızı tekrar görebilirsiniz.

IMEI Getirme Programı

Google Play üzerinden de kolaylıkla indirebileceğiniz Galaxy Toolbox uygulaması bilgisayar ortamında daha kullanışlı bir şekilde çalışıyor. Programı kurup açtıktan sonra karşınıza çıkan ekran üzerinde en alttaki kutucuğu işaretleyerek Lets Me In butonuna tıklayın. Sonrasında ise Backup EFS Partition diyerek hafıza kartınızda EFSpart.img.SAVE adlı dosyayı oluşturmalısınız. Bu işlemleri yaparken telefonunuzu bir USB kablosu ile PC’ye bağladığınızdan emin olun. Diğer işlemler ise şu şekilde;

  • Bilgisayarınıza yukarıdaki işlemleri yaptıktan sonra HxD Hex Editor programını yükledikten sonra çalıştırarak dosya ve aç üzerinden hafıza kartınızda oluşturduğunuz ancak sonrasında bilgisayara kopyaladığınız EFSpart.img.SAVE dosyasını açın.
  • Programın üst kısmında ANSI yazan kısımda DOS/IBM-ASCII seçeneğini tercih edin.
  • CTRL+G yaparak karşınıza çıkan bölüme 80000 yazarak arama işlemi yapın. Bu kısım IMEI numaranızın bulunduğu alan oluyor.
  • Arama sonucunda gelen sayfada listenin en sağ kısmında uzun rakamlar bulunacak.
  • Toplamda 2 adet uzun rakamın bulunduğu alan sizin kaybolan IMEI numarası olarak karşınıza çıkar.
  • En üstte bulunan 1. IMEI diğeri ise 2. IMEI adresinizdir. Genelde çift hat kullanan kişiler iki adet IMEI adresine sahip olurlar.
  • Bu işlemleri yaptıktan sonra kaydet butonuna tıklayarak programı kapatın.

Bu işlemleri yaptıktan sonra artık telefonunuz üzerinde IMEI kayboldu hatası almayacak ve eskisi gibi IMEI numaranızı gerekli yerde göreceksiniz. Ancak bilgisayarda düzenlediğimi dosyayı akıllı telefon üzerindeki Google Toolbox dosyasının içerisine atmayı unutmayın.

IMEI silindi sorunu IMEI IMEI Sorunu İçin Çözüm imei sorunu

İkinci Yöntem

Eğer IMEI numaranızı her zaman telefonunuzda ilgili yerde görmek istiyorsanız yukarıdaki işlemleri gerçekleştirmeniz yeterli olacaktır. Ancak sadece IMEI numaranızı gerektiği zaman öğrenmek istiyorsanız *#06# tuşlayarak arama butonuna basın ve kaybolan IMEI numarasını görebilirsiniz.

Bu işlem daha kısa ve pratiktir ancak kalıcı bir çözüm üretmediğinden dolayı yukarıdaki işlem daha sağlıklı bir yol olarak tercih edilir. Tüm akıllı telefon kullanıcılarının bu sorunu yaşamalarındaki asıl sebep çift hat kullanımı olarak tespit edildi.[ads2]