iCloud’un Hack Haberleri Yalanlandı

iCloud'un Hack Haberleri Yalanlandı iCloud’un Hack Haberleri Yalanlandı kapak

Apple tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamalarda, milyonlarca iCloud hesabının belirlenemeyen bir hacker grubu tarafından hacklendiği haberleri yalanlandı.

Apple’nin üst düzey yetkililerinden birisi, birkaç gün önce Fortune’a yaptığı açıklamalarında Apple ID ve iCloud sistemlerinin Hack’lenmediğini, bununla birlikte çıkan haberlerdeki e posta sızdırma bilgilerinin de cihazlarda kullanılan üçüncü parti yazılımlar tarafından yapıldığını bildirdi. Kendine Turkish Crime Family adını veren hacker grubu, 300 milyondan fazla iCloud hesabını hack’lediğini bildirdi. Kötü niyetli grup tarafından Apple’a yapılan açıklamada grup Apple’dan 75bin dolar değerinde BitCoin ya da Ethereum veya 100 bin dolarlık iTunes hediye kartı talep etmişti. Ödülün kişi başı 75 bin dolar olduğunu da düşünürsek, 7 kişilik grup iCloud hesapları için Apple’dan toplamda 525 bin dolar para ödülü ya da 700 bin TL’lik iTunes hediye kartı talep ediyor.

Yetkili tarafından yapılan açıklamalarda grubun yıllar önce ortaya çıkan Linkedln’in hack’lenmesi ile birlikte ortaya çıkan verilerden yararlanmış olabileceği belirtildi. Bu şüphenin nedeni ise hacker grubunun Linkedln’nin 2012 hack’inden sonra ortaya çıkan e posta adresi ve parolaları kullanmış olması.

iCloud’un Hack Haberleri Yalanlandı

Apple, kullanılan iCloud adreslerinin daha önceden çalınan hesaplar ile ilişkili olmasına rağmen olayı yakından takip ettiğini ifade etti. iCloud’un hack’lenmesi olayına ilişkin aktivite erişimleri de Apple tarafından engellenmeye başlandı. Apple, Turkish Crime Family grubunun kimliklerinin de bulunması için çalışma başlattı.

FBI tarafından da Apple’nin iCloud hesaplarının Türk hacker grubu tarafından hacklenmesine dair bazı açıklamalar yapıldı. FBI yaptığı açıklamada Apple’nin hesaplarının çalınması ve bu hesaplar için para istenmesi durumunu yakından takip ettiklerini ifade etti. Çalındığı belirtilen kullanıcı hesaplarını yakından takip ettiğini ifade eden FBI, bu hesaplara erişimi engellemek için de çalışmaların devam ettiğini belirtti. Apple tarafından, Apple markalı cihaz kullanıcılarının hacklenip hacklenmediklerini öğrenebilecekleri bir internet sitesi de oluşturulmuş durumda. Siz de https://haveibeenpwned.com adresine giriş yaparak iCloud hesabınızın durumunu kontrol edebilirsiniz.[ads2]