Hibrit Otomobillerin Çalışma Sistemleri

Hibrit Otomobiller Nasıl Çalışır Hibrit Otomobillerin Çalışma Sistemleri Hibrit Otomobillerin Çalışma Sistemleri hibrit otomobil teknolojisi

Teknolojinin ulaşım araçlarında etkinliğini her geçen gün artırdığını görüyoruz. Uzay araçlarından uçak ve helikopterlere kadar yüksek teknoloji ürünlerinin kullanılması artık karada kullanılan ürünlere de yansıyor. Ulaşımda kullanılan hammadde olan petrol büyük bir hızla tükendiği tüm devletler tarafından bilindiği için alternatif enerji kaynaklarına yönelim söz konusu. Petrolün en çok kullanıldığı otomobil sektöründe artık elektrik kullanımı görülmeye başlandı. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de satılan hibrit otomobiller de mevcut.

Hibrit Teknolojisi Nedir?

Hibrit otomobiller 2 adet motor yapısına sahip olarak üretiliyor. Bunlar benzinli ve elektrikli olarak birbirinden bağımsız çalışabilen 2 farklı motor çeşittedir. Elektrik ile çalışılan motorlar içten yanmalı olarak çalışan motorlara seri yada paralel olarak iki farklı şekilde bağlanabiliyor. Yüksek gerilim özelliğine sahip olan akülerin elektrik motorlarına bağlanması ile sağlanan şebeke besleme sisteminde lityum iyon pil teknolojisi kullanılır.

Hibrit Teknolojisinin Avantajları

  • Elektrikli motor çalışma esnasında titreşim ve gürültü yapmadığı için rahat bir sürüş imkanı sunar.
  • Doğaya zararlı olan gazların salınımı en aza indirilerek çevreci kullanımın önünü açar.
  • Bakım masraflarının düşük olması ve özel frenleme sistemine sahip olmasından dolayı uzun balata ömrüne sahip olur.
  • Frenleme sisteminde enerji depolama teknolojisi kullanıldığı için var olan yakıt ile 2 kat fazla yol gidilmesini sağlar.
  • En çok yakıtın harcandığı şehir içi kullanımda neredeyse hiç kullanılmayan benzinli motorlar sayesinde oldukça ucuz bir şekilde sürüş deneyimi sunar.

Hibrit Otomobillerin Avantajları Hibrit Otomobillerin Çalışma Sistemleri Hibrit Otomobillerin Çalışma Sistemleri hibrit teknolojisi 1024x484

Hibrit Teknolojisinin Dezavantajları

  • Diğer otomobil çeşitleri göz önüne alındığında oldukça güçsüz bir yapıya sahip olduğu görülüyor. Bunun sebebi ise içten yanmalı motorların küçük tercih edilmesidir.
  • Benzinli veya dizel otomobil fiyatlarına göre çok daha yüksek fiyata sahip,
  • Firmalar oldukça az ihtimal dahi verseler de kaza yapıldığı zaman yüksek gerilime sahip olan lityum piller ölümcül sonuçlar doğurabilir.[ads2]

Hibrit Otomobiller Nasıl Çalışır?

En çok yakıtın harcandığı aracın kalkışı sırasında kullanılan elektrik motoru yakıt tüketimini ortadan kaldırıyor. Aracın normal sürüş yapıldığı sırada elektrikli motorlar çalışır ancak otomobilin zorlandığı durumlarda içten yanmalı motor destek amaçlı çalışmaya başlar. İlk kalkıştan sonra istenilen hıza ulaşıncaya kadar artan hız süreci boyunca her iki motor aynı anda çalışmaya devam edecek özelliğe sahip oluyor.

Şehirler arası yol alırken yüksek hız kullanılacağı için elektrik motorları tek başına yetersiz kalıyor. Bu durumda Türkiye’de satılan hibrit otomobiller ana motor olarak içten yanmalı yani benzinli motoru kullanır ancak elektrikli motor da destek amaçlı çalışarak yakıt tüketimini en aza indirir.

Teknolojinin en önemli aşaması ise aracın durması esnasında benzinli motor çalışmayı keser, elektrikli motor frenleme sistemi ile oluşan enerjiyi lityum pillere yükleyerek tekrar kullanımını sağlar.