Havaalanlarının Yeni Çalışanları Robotlar Oldu!

havaalanlarının yeni Çalışanları robotlar oldu! Havaalanlarının Yeni Çalışanları Robotlar Oldu! 6278076

Robotik teknolojiler insanlığa yardım konusunda oldukça gelişmiş durumdalar. Asya ülkelerinde bu konuda yapılan çalışmalar gün geçtikçe ilerlerken son gelen haber gelecekte neler yaşanacağının bir işareti gibi görünüyor. Hitachi şirketinin geliştirdiği insansı robotlar havaalanında işe başlıyor.

İnsansı robotlar fuarlarda ya da farklı platformlarda yenilikleriyle sürekli karşımıza çıkıyorlar. Her defasında bizi şaşırtmayı başaran robot teknolojilerine bir katkıda Japonya’dan geldi. Hitachi firması 90 cm boyunda ürettiği robotlarına başkent Tokyo’daki Uluslar arası Hava alanında işbaşı yaptıracak.

İnsansı robotların çalışmaya başlaması robotik teknolojiler konusunda nereye gelindiğinin bir göstergesi gibi. Havaalanında yolculara yardımcı olacak Hitachi robotları da bunu kanıtlıyor. Yolcuların aradığı mağaza ya da restoranları bulmaları konusunda yol gösterebilme yeteneğine sahip robotlar aynı zamanda havalimanı şirketlerinin nerede olduğunu da gösterecekler. Bunun için robotlara yerleştirilen dijital ekranlar kullanılacak.

52740c2105066819b4dfd885 havaalanlarının yeni Çalışanları robotlar oldu! Havaalanlarının Yeni Çalışanları Robotlar Oldu! 52740c2105066819b4dfd885 e1473249781166

Hitachi robotları üretirken tekerlekli ayakları unutmayarak hareket edebilmeleri konusunda önemli bir noktaya parmak basmış. Bu şekilde havalimanı içerisindeki insanlara daha kolay hizmet verebilmeleri sağlanacak. Ayrıca bu robotlar Japonca İngilizce tercüme yaparak müşterilere yardımcı olma kapasitesine de sahip.

Hitachi robotları 2016 yılının başında test amaçlı kullanılmaya başlandı. Daha sonrasında ise giderek performanslarının arttı. Robotlar firmanın daha önceden hazırladığı bir projenin devamı. EMIEW adı verilen serinin üçüncü seviyesinde yer alıyorlar ve yapay zeka ile çalışıyorlar.

Robotların bir özelliği de müşteriler ile yaptığı konuşmaları kaydedebilmeleri. Bu şekilde bir hafızaları da oluyor. Herhangi bir darbeye maruz kalması halinde ayağa kalkması da dikkat çeken yönleri arasında gösteriliyor.

Şimdilik Japonya’da bulunan havalimanı ile başlayan proje ilerleyen zamanlarda dünyanın çeşitli yerlerinde de kullanılabilir. Bunun için şirketlerin çalışmaları çok önemli. İsviçre ve Hollanda gibi ülkelerde insansı robot teknolojilerine sıcak bakanlardan.