25’li Tornavida Seti YENİDEN 1.99$ l Gearbest TÜRKİYE Kaçırma

Bilgedefteri Fiziksel Bitcoin Çekilişi (Hatıra Para)

Elektrikli Makyaj Temizleme Aleti İncelemesi (Çinden Alındı)

GearBest’ten Aldığım KZ ZSR Hybrid HiFi Kulaklık İnceleme

Hacker’lar Yazıcıları Hedef Alıyor

İnternet, Pc & Donanım, Teknoloji 12 Nisan 2017
1881 Okundu

Hackerlara karşı ağ bağlantısını korumak için farklı birçok noktaya dikkat etmeniz gerekiyor. Genellikle internet bağlantısı üzerinden yapılan saldırılarda hackerler güvenliği zayıf olan ağ bağlantısı üzerinden sisteme sızmayı başarıyor. IDC’nin araştırmalarına göre ağ bağlantısına erişimi bulunan yazıcılar bu konuda en çok tercih edilen noktalardan bir tanesi. Yapılan araştırmalara göre de sistemine sızan hackerlardan yakınan şirketlerden birçoğu saldırıların yazıcı üzerinden gerçekleştirildiğini dile getiriyor. Peki, hack saldırılarında yazıcıların zayıf noktaları neler?

Kullandığınız bilgisayarlarda her ne kadar güvenlik duvarı programları bulunsa da, ağdaki herhangi bir korumasız noktadan kişiler tüm ağ bağlantısına kolayca sızabiliyor. Güvenlik duvarı programlarında yazıcıyı atlamanız, hiçbir cihazda güvenlik duvarı olmaması ile aynı kapıya çıkıyor.

Yazıcılar üzerinde saldırı yapan hackerlar genellikle cihazı tüm ağ hizmetini engelleme saldırıları için kullanıyor. DoS saldırısı olarak nitelendirilen bu saldırıdan daha korkunç olanı ise yazıcı aracılığı ile rastgele yazdırmak ve bilinmeyen numaralara fax çekmek olarak sıralanabilir.

Yazıcıda yazdırılmayı bekleyen önemli baskılar, bazen şirkette günlerce bekleyebiliyor. Bekleyen bu evraklar ağ bağlantısı üzerinden kolayca sızdırılabiliyor. Başınıza gelebilecek bu tarz talihsizliklerden firmanın başını ağrıtacak ciddi cezalarla karşılaşabilirsiniz. Ayrıca rakip firmaların yazıcıdaki bilgileri USB bellek aracılığı ile aktarabileceği için yazıcının güvenli bir bölümde bulunması daha büyük önem taşıyor.

Yazıcıların ağ bağlantısını kullanması kadar telefonlar da büyük risk arz ediyor. Yazıcı ile birlikte kullanılan mobil cihazlarda, ağa oturum açma zorunluluğu getirerek güvenliği arttırabilirsiniz. Bu sayede her mobil ağ ve yazıcı ağda oturum açmadan ağdaki interneti kullanamayacak ve sızıntıların önüne geçilecektir.

Yazıcıdan aktarılan bilgilerin mutlaka aktarılmadan önce şifrelenmesi gerekiyor. Şifrelenmeden gönderilen belgeler ağ üzerinde düz metin olarak görülür ve elini kolunu sağlayan her hacker bu verilere erişim sağlayabilir. Paylaştığınız verileri şifreleyerek verilerin erişilebilirlik seviyesini arttırabilirsiniz.

Yazar Hakkında

3 yıldır teknoloji ve haber siteleri için gerek ilgi çekici gerekse gündemden haber yazıları yazıyorum.

Benzer İçerikler
Yorumlar
Yukarı Çık
Kod Şiirdir Yazabilirsen...