Hackerlar Son Anda 1 Milyar Doları Kaçırdı

Hackerlar Son Anda 1 Milyar Doları Kaçırdı Hackerlar Son Anda 1 Milyar Doları Kaçırdı bir yazim hatasi hackerlarin tam 1 milyar dolar calmasini engelledi 705x290

Geçtiğimiz günlerde yaşanan bir olay filmlerde yaşanabilecek türden. Bangladeş Bankası hackleyerek birçok üyenin kimlik bilgisini çalmayı başaran hackerlar, bu bilgiler ile dünya genelindeki birçok bankadan ödeme talep ettiler. Ancak soygunları istedikleri gitmedi.

Hackerlar Son Anda 1 Milyar Doları Kaçırdı

Hackerlık serüvenine başarıyla atılan ancak sonunu getiremeyen bir grup 1 milyar doları çok ufak bir hata nedeniyle kaçırdılar. Ödeme isteği isterken yaptıkları bir yazım hatası nedeniyle hayatlarının en büyük vurgunundan eli boş döndüler. Olayımız ise şöyle gerçekleşti:

bir-yazim-hatasi-hackerlarin-tam-1-milyar-dolar-calmasini-engelledi-705x290 Hackerlar Son Anda 1 Milyar Doları Kaçırdı Hackerlar Son Anda 1 Milyar Doları Kaçırdı bir yazim hatasi hackerlarin tam 1 milyar dolar calmasini engelledi 705x290 300x123

  •  Bir grup hacker Bangladeş Bankasının sistemini hackledi ve içinde bulunan kimlik bilgilerini ele geçirdiler. Bu kimlik bilgilerini kullanarak içinde New York Federal Reserve’ün de bulunduğu birçok bankadan para transferi için istekte bulundular. Bu para transferlerini aldıktan sonra bir banka hesabında toplamayı planlayan grubun para transferi istediği bankalar arasında Alman Bankası da bulunuyordu. Yaptıkları yanlışlık ise burada başladı. Transfer edileceği banka hesabının ismini “NGO, Shalika Foundation” değil de “NGO, Shalika Fandation” olarak yazması Alman Bankasını şüpheye düşürdü. Bunun üzerine Alman Bankası durumun düzeltilmesi ve yazım yanlışının düzeltilip tekrar gönderilmesi için Bangladeş Bankasına ulaştı. Böylece hackerların yapmak istediği vurgun girişimi burada sonlanmış oldu. Sonrasında bu durum transfer isteği yapılan tüm bankalara duyuruldu ve transfer istekleri anında durduruldu. Bu grubun yaklaşık olarak 950 milyon lira çalmak için harekete geçtiği öğrenildi. Transfer isteğinin durdurulmasına rağmen transferin durdurulmasının biraz gecikmesi nedeniyle hackerların 80 milyon dolar gibi bir parayı çaldıkları da açıklandı.

Kağıt üzerinde tarihin en büyük vurgunlarından birini gerçekleştiren gurubun üyeleri ise aldıklar 80 milyon dolar ile kayıplara karıştılar. İşin soyguncular tarafından kötü tarafı ise aldıkları paranın 10 katından daha fazla bir miktar parayı sadece bir yazım hatası yüzünde kaybetmeleri.

[ads1]