Google’ın iOS İçin Hazırladığı Klavye: Gboard!

Google'ın iOS İçin Hazırladığı Klavye: Gboard! Google’ın iOS İçin Hazırladığı Klavye: Gboard! SwiftKey on iOS 17 September
  1. Googlemobil cihazlar için yeni projelerine hız kesmeden devam ediyor. Son olarak mobil cihazlarda kullanılmak üzere geliştirdiği Gboard adlı klavyesini iOS platformunda kullanıcılar için yayınladı. Klavye ile beraber oldukça güzel yenilikler geliyor. 

Yeniliklerden ilki klavyede bulunan arama kısmı ile yazışmadan çıkış yapmadan arama yapılabilmesi. Kullanıcılar açısından büyük kolaylık sağlayacak olan arama formu sayesinde iletişim esnasında bir konuyu araştırabilmek için mesaj uygulamasından çıkmak gerekmeyecek. Mesajlaşırken uygulamadan çıkmak, arama yaptıktan sonra geri dönmek gibi birçok işlem ile dakikalarca vakit kaybetmek yerine artık çok daha iyi bir seçenek bulunuyor. iOS kullanıcıları Google tarafından klavyeye eklenen arama formu ile sık yaşanan bu sıkıntıdan kurtulacak.

362998 Google'ın iOS İçin Hazırladığı Klavye: Gboard! Google’ın iOS İçin Hazırladığı Klavye: Gboard! 362998

Google geliştirdiği klavye ile yapılacak olan aramaları iletişimde kullanılan klavye üzerinden ve mesaj uygulamasından çıkmadan yapılabilmesinin önünü açmış oldu. Peki, iOS kullanıcıları söz konusu klavyeyi nasıl kullanacak?

Gboard adlı klavyenin sol üst kısmında renkli bir G harfi bulunuyor. Kullanıcılar bu harfe tıklayarak arama bölümüne ulaşabilecek. İstedikleri aramayı gerçekleştirmelerinin ardından da kart formunda gösterilen sonuçlardan birini seçerek yazışmanın içine ekleyebilecekler.

iOS Emoji Keyboard. Photo: Josh Valcarcel/WIRED Google'ın iOS İçin Hazırladığı Klavye: Gboard! Google’ın iOS İçin Hazırladığı Klavye: Gboard! emoji1 1024x683

Gboard klavyenin özellikleri bununla sınırlı değil. Bir diğer beğenilecek özelliği de GIF sevenler için hazırlandı. Yazışma esnasında GIF kullanmayı tercih edenler bu klavye ile animasyonlu GIF araması yapabilecekler. Bu şekilde popüler olan GIF’leri kolayca bulabilecek ve istedikleri yerde kullanabilecekler. Sosyal medyada hareketli GIF sevenler için alternatif birçok seçenek mevcut.

Klavye ile ilgili tek bir eksik bulunuyor o da şimdilik yalnızca iOS kullanıcılarına hitap etmesi. Fakat Google ‘ın yakın zamanda bu sorunu da hallederek hem Android hem de Windows kullanıcıları için gereken sürümleri hazırlaması bekleniyor. Böylece akıllı telefon kullananların tamamı Gboard klavyesiyle tanışabilecek.[ads1]