Google’ın Denizaltı Projesi!

google'ın denizaltı projesi! Google’ın Denizaltı Projesi! tivitysocialblog  Modern Search Engine Optimization 880x541

Google internet alanında yaptığı yatırımların sonucuna ulaşmaya başladı. Tayvan ve Japonya ülkeleri arasında kullanılan bağlantı hızını daha üst seviyeye çıkarmak için hazırladığı projeyi bir süre önce başlatan Google, denizaltında gerçekleştirdiği kablo döşemesini tamamlamayı başardı.

Dünyanın en güçlü arama motorları arasında yerini koruyan Google için bağlantı hızı da önemli. Bunu göstermek istercesine yeni projeler üzerinde duran Google, son olarak iki ülke arasındaki bağlantı hızını yükseltmek için denizaltına tam 26 Tbps’lik kablo döşedi.

Aslında bu Google’ın ilk projesi değil. Kısa bir süre önce “Hızlı Konsorsiyum” ülkelerinin bağlantı hızlarını artırabilmek için bu tür bir çalışma içine girmiş, 60 Tbps’lik fiber kablo döşemesi için yüksek bir fiyattan söz edilmişti. Denizaltına döşenen kabloların değeri 300 milyon dolar olarak belirtilmişti.

google-images-search-ipad-805 google'ın denizaltı projesi! Google’ın Denizaltı Projesi! google images search ipad 805 e1473254459351

Söz konusu projede iki ülke yani Japonya ve Amerika Birleşik Devletleri önem arz ediyordu. Arada kurulan bağlantının hızlanması için harekete geçilmişti. Ancak Google bunu bir adım daha ileriye taşımak istedi ve Asya ülkeleri için ilk adımı attı.

Öncelikle Japonya ve Tayvan’ı odağına alan şirket denizaltına döşediği fiber kablolar ile bağlantı hızını yükseltmeyi ve internet hızını artırarak bölgeyi daha iyi bir bağlantıya kavuşturmayı amaçlıyordu. Çalışmalar ise bir süre önce tamamlandı.

Google bağlantı hızını artırarak kullanıcıların daha iyi bir internet kullanımına kavuşmasını amaçlıyor. Bu şekilde kullanıcılar YouTube, BigQuery ve Gmail gibi verdiği hizmetlerden kolaylıkla yararlanabilecekler. Şirketin Asya cephesindeki yetkilisinden gelen açıklamalarda projenin sağlam bir temele dayandığını gösteriyor. Yetkili yaptığı açıklamada kabloların herhangi bir doğal afete karşı dayanıklı olduğunun altını çizdi. Denizaltı fiber kablo döşemesi ile de 23.5 milyon kullanıcı bu hizmetten yararlanmış olacak. Google gerçekleştirdiği projeler ile adından söz ettirmeye devam edecek gibi görünüyor.