“Google Timelaps” Kuzey Kore’nin Sırlarını Ortaya Çıkarıyor!

"Google Timelaps" Kuzey Kore'nin Sırlarını Ortaya Çıkarıyor! “Google Timelaps” Kuzey Kore’nin Sırlarını Ortaya Çıkarıyor! kuzey kore lideri

Güney Kore’nin komşusu ve dünyanın en gizli ülkelerinden biri olarak bilinen Kuzey Kore artık eskisi kadar gizemli değil. Bunun nedeni ise Google’ın ‘timelapse’ özelliği.

Kuzey Kore’nin etrafı Japon Denizi ve Sarı Deniz ile çevrili. Başkenti Pyongyang olan ülkenin Komünist tek parti rejimi ile yönetildiği biliniyor. Uzun yıllardır bu şekilde idare edilen Kuzey Kore dışa kapalı olan yapısıyla da dikkat çekiyor.

Ancak ülkenin bundan sonra eskisi kadar gizemli olmayacağı konuşuluyor. Neden olarak da Google tarafından hazırlanan Timelapse özelliğine getirilen güncelleme gösteriliyor. Yenilenen uygulama sayesinde dünyanın herhangi bir yerine ait video görüntülerine ulaşabilmek mümkün. Üstelik 1984 yılından itibaren.kuzey-kore-42 "Google Timelaps" Kuzey Kore'nin Sırlarını Ortaya Çıkarıyor! “Google Timelaps” Kuzey Kore’nin Sırlarını Ortaya Çıkarıyor! kuzey kore 42

Kuzey Kore’nin içerisinde neler yaşandığı daima merak konusu oldu. Gelişmeler, şehirlerin yapısı ve yollar gibi hususlar özellikle ilgi odağıydı. Sonunda tüm bunlar yavaş yavaş açıklığa kavuşmaya başladı. Kullanıcıların video görüntüleri üzerinden dünyanın neresini isterlerse orayı görebilmeleri Google tarafından mümkün hale getirildi.

Geçmişte paylaşılan görüntülerde toplama kamplarına yönelik yeni bilgiler edinilmiş, alanların büyüdüğü göze çarpmıştı. Ülkenin lideri şu an Kim Jong-un. Kuzey Kore’nin ortalama yıllık geliri ise 1500 dolar olarak belirtiliyor.

Kuzey Kore’de ekilebilir alan miktarı yüzde 20, ordusu da 1.19 milyon askerden oluşuyor. Bu sayıyla ülkenin dünyanın en büyük dördüncü ordusuna sahip olduğunu söyleyebiliriz. Amerika Birleşik Devletlerinin ordusunda ise 1.3 milyon asker bulunuyor.

fft99_mf5268876 "Google Timelaps" Kuzey Kore'nin Sırlarını Ortaya Çıkarıyor! “Google Timelaps” Kuzey Kore’nin Sırlarını Ortaya Çıkarıyor! fft99 mf5268876

Kuzey Kore’nin girdiği savaşın ardından ülkede doğan çocukların yetersiz beslenme dolayısıyla boylarının kısa olduğu belirtiliyor. Güney Kore vatandaşlarından ortalama 5 cm daha kısa boya sahip oldukları gelen bilgiler arasında yer alıyor.

CIA tarafından belirlenen okuma yazma oranına göre ülkedeki rakamın yüzde 100’e  ulaşmış olduğu da dikkatlerden kaçmıyor. Bakalım ilerleyen zamanlarda Kuzey Kore hakkında ne gibi yeni bilgiler gelecek?

 

Kaynak:Ntv.com.tr