Google Play Store Açılmıyor Sorununa Çözüm

Google Play Store açılmıyor Google Play Store Açılmıyor Google Play Store Açılmıyor Sorununa Çözüm play store acilmiyor

Market kullanıcıları bazen Google Play Store çalışmıyor diye şikayetlerde bulunuyor. Tüm oyun ve uygulamaların indirilmesi en önemli yol olan Google Play Store açılmama sorunu genelde Samsung, Casper, Asus, LG, HTC, Motorola, Sony ve Vestel gibi dünya devi şirketlerin cihazlarında yaşanabiliyor.

Google Play Store Açılmıyor Çözümü

Bu sorundan kurtulmak için yapmanız gerekenler şunlardır;

  1. Ön Belleği Boşaltmak
  2. Güncellemeleri Kaldırmak
  3. Google Play Hizmetleri
  4. İndirme Yöneticisi
  5. Google Hesap Ayarları

Bu 5 işlem sonunda Play Store açılmıyor sorunu tamamen ortadan kalkar.

1.    Ön Belleği Boşaltmak

Bu yöntemi uygulamadan önce GMAİL hesabınızı ve şifrenizi bir kenara not edin. Sonrasında ayarlar, uygulamalar ve yüklenenler kısmına girerek Play Store’u bulun ve Verileri Sil butonuna tıklayın. Sonrasında Google Play Store açarak güncellemelerin yüklenmesini bekleyin.

2.    Güncellemeleri Kaldırın

Akıllı telefonlarda bulunan otomatik güncelleme telefon için oldukça faydalı ve stabil çalışmasına etki eden bir yoldur. Ancak telefonunuz üzerinde onlarca uygulama ve oyun var ve otomatik güncelleme açık ise bu durum Google Play Store uygulamasının aşırı yüklenerek performans düşüklüğü göstermesine neden olur. Bunun için Play Store açın ve Uygulamalarım kısmına geldikten sonra sol üstte bulunan 3 çizgili butona dokunun. Açılan menülerde Ayarlar kısmına gelerek Otomatik güncelle seçeneğini kaldırın.

3.    Google Play Hizmetleri

Google Play Store ile arka planda Google Play hizmetleri de çalışır. İlk maddede yaptığımız gibi ayarlar, uygulamalar ve yüklenenler kısmını açarak buradan Google Play Hizmetleri içerisinde Verileri Sil butonuna dokunun.

Play Store Açılmıyor Google Play Store Açılmıyor Google Play Store Açılmıyor Sorununa Çözüm google play store acilmiyor 1024x768

4.    İndirme Yöneticisi

Bazı durumlarda indirme yöneticisi kapalı olabiliyor. Bu durum olağan bir şekilde uygulamaların ve oyunların indirilmemesine neden olacaktır. Ancak bunun kapalı olduğunu bilmeyenler Play Store Açılmıyor diye şikayet ediyor. İndirme Yöneticisinin açık olup olmadığını kontrol etmek için ayarlar ve uygulamalar kısmına gelin. Sonrasında İndirme Yöneticisini bularak içerisinde indirme özelliğinin etkin olduğuna emin olun.[ads2]

5.    Google Hesap Ayarları

Diğer tüm yöntemleri denediniz ancak işe yaramadı ise son olarak bu yöntemi denemeniz gerekiyor. Öncelikle ayarlar, hesaplar ve Google kısmını açarak sağ üstte bulunan 3 noktayı tıklayın. Sonrasında ise hesabı kaldır deyin. Kaldırma işlemi tamamlandıktan sonra hesap kurulumunu tekrar yapabilirsiniz.