Google Ve Microsoft Arasında Büyük Gerilim!

Google Ve Microsoft Arasında Büyük Gerilim! wr 720

Teknoloji dünyası yayınlanan yeniliklerin yanı sıra bazen ilginç gelişmelerle de gündeme oturabiliyor. Son olarak Google öyle bir hamle yaptı ki Microsoft cephesinin buna karşılık ne yapacağı merakla beklenir oldu.

Güvenlik açıkları teknoloji şirketlerinin sıklıkla başını ağrıtıyor. Hackerlar için adeta açık bir kapı olan bu durumu düzeltmek adına güncelleme ve yama yayınlanması gerekiyor. Neredeyse her firmanın en az bir kere karşılaştığı bu talihsiz durum yakın zamanda Microsoft’un başına geldi ancak olayın öne çıkan ismi Google oldu. Zira Google keşfedilen açığı Microsoft düzeltmeden önce yayınlayarak gündeme bomba gibi düştü!

Sıfır gün açığı adı verilen güvenlik zaafını fark eden Google henüz Microsoft yetkililerinden bir ses çıkmadan kamuoyuna duyurdu. Hatta bununla kalmayarak detayları içeren bir de doküman yayınladı.

0_yso2fvpt  Google Ve Microsoft Arasında Büyük Gerilim! 0 yso2fvpt e1478184141182

Google ve Microsoft teknoloji dünyasının iki dev ismi olarak gösteriliyor. Doğal olarak arada bir rekabette mevcut ancak bugüne dek böyle bir olay hiç yaşanmamıştı. Uzun yıllardır kendi geliştirdikleri hizmet ve ürünlerle kullanıcıların karşısına çıkan iki şirket bu defa çok farklı bir şekilde karşı karşıya geldi. Ortaya çıkan durumu kendi açısından değerlendirerek Chrome ile alakası olmadığını savunan Google mevcut açığın Windows’tan kaynaklandığının altını çizdi.

Google şirketinin keşfettiği ve yayınladığı sıfır gün açığının şu an için Windows 10, 8.1 ve 7 sürümlerini etkilediği söyleniyor. Biraz geç kalmış olsa da konuyla ilgili açıklama yaparak güncelleme üzerinde çalıştıklarını duyuran Microsoft’un bir sonraki adımı elbette merakla bekleniyor.

Güvenlik açıkları hackerlar için zararlı yazılımları dağıtmak adına büyük bir fırsat oluşturuyor. Dolayısıyla şirketlerin bu konuda çok dikkatli olmaları ve fark edildiği zaman hızlı bir şekilde soruna çözüm bulmaları gerekiyor, aksi takdirde rekabet bu şekilde ortaya çıkabiliyor.