En İyi Casus Reklam Virüsü Temizleme

Bilgisayar CD’yi Okumuyor Sorununa Çözüm

Ubuntu ‘’.deb’’ Uzantılı Dosyalar Yükleme Sorunu

Windows 10 Misafir Girişi Yetki Sorunları

Google Artık Yalan Haberleri Ayırt Edebilecek

İnternet 10 Nisan 2017
594 Okundu

Dünyanın arama motoru devi Google, kullanıcıların internette rastlanan haberlerden hangilerinin doğru, hangilerinin yalan olduğunu gösterecek yeni bir yazılım üzerinde çalışıyor. Google’nin uzun bir süredir internette dolanan yalan haberlere karşı önlem niteliğinde bir yazılım üzerinde çalıştığı biliniyor.

Google, özellikle ABD’de seçimler sırasında internetteki yalan haberleri engelleyemediği yönünde büyük eleştiriler almıştı. Sadece ABD’de değil, Almanya ve Fransa’da da bu olayların tekrarlanma riski yönünde de uyarılar alan Google, kısa süre önce internetteki yalan haberleri tespit etmek için bir yazılım geliştirmeye başladı. Yazılım üzerinde çalışmalar devam ederken, Google ABD’de bazı araçlar üzerinde yazılımı denetlemeye başladı.

Fact Check adlı bilgi doğrulama yöntemi, Ekim ayından bu yana ABD’de test ediliyor. Ekim ayından sonra geliştirmeye alınan yeni yazılım, tüm diller için küresel hizmet vermeye de hazırlanmaya başladı. Bu yeni yöntem sayesinde kullanıcılar internetteki haberlerin hangisinin yalan, hangisinin doğru olduğunu denetleyebilecek. Kullanıcılar denetlenen bu haberlerin kim tarafından denetlendiğini de kontrol edebiliyor. ABD’de başlatılan bu çalışmanın dünya çapına yayılması ile birlikte ilk süreçte bazı hatalar ile karşılaşılabileceği de belirtiliyor.

Google tarafından açıklanan bu denetleme sürecinde her saniye binlerce içeriğin arama motoruna eklenmesi büyük bir sorun olarak görülüyor. Bunun için yazılımın gelişme sürecinde sadece belirli kategorilerde yer alan haberler üzerinde denetleme yapılacak. İkinci bir sorun ise denetlemelerin farklı kuruluşlar tarafından yapılacak olması. Bu denetleme sürecinde aynı içerik için doğru ve yalan ifadelerinin farklı denetleyiciler tarafından verilmesi halinde de sistemde yanlışlıklar olabileceği vurgulanıyor.

Dünya çapında gerçekleştirilecek olan uygulama için Google bünyesinde 115 farklı denetleyici organizasyon görev yapıyor. Ülkemizde ise dogrulukpayi.com adresi üzerinden bu sisteme ulaşmanız mümkün. Denetleyici organizasyonlar arasına girmek için yetkili olmanız halinde Google’a başvuru yapabilirsiniz.

Yazar Hakkında
Profili Görüntüle

3 yıldır teknoloji ve haber siteleri için gerek ilgi çekici gerekse gündemden haber yazıları yazıyorum.

Yorumlar
Yukarı Çık
Sayfa da111 sorgu var. 0,866 saniyede yüklendi.