Galaxy S8’de Büyük Açık!

Galaxy S8'de Büyük Açık! Galaxy S8’de Büyük Açık! galaxy s8

Güney Kore’nin dünyaca ünlü teknoloji ve akıllı telefon firması Samsung, yeni amiral gemi modeli Galaxy S8’in tanıtımını birkaç gün önce yaptı. 21 Nisan 2017 tarihinde dünya genelinde satışa çıkacak olan cihazda büyük bir açık olduğu sızıntıları yayınlandı. Cihazın tanıtımı ve resmi olarak piyasaya çıkış tarihi yayınlandıktan sonra keşfedilen güvenlik açığı cihazın piyasaya çıkış tarihini etkileyecek mi? Peki, cihazlarda keşfedilen bu büyük güvenlik açığının detayları neler?

Samsung Galaxy S8 modelinin resmi tanıtımı 29 Mart tarihinde yapıldı. Ancak amiral gemi modeli hakkında piyasaya çıkmadan ortaya çıkan güvenlik açığı, bekleyenlere korku dolu anlar yaşattı. Biyolojik güvenlik alanında kendine oldukça güvenen yeni modelin, hem parmak izi okuyucusu hem yüz tanıma hem de iris tarayıcı özelliği ile piyasaya çıkacağı ifade edilmişti. Ancak iris taramasının yavaş olması nedeniyle cihaza eklenen yüz tanıma sistemi büyük güvenlik sorunlarına davetiye çıkaracak gibi görünüyor.

Yüz tanıma sistemini aktif etmek için kullanıcıların Selfie çeker gibi telefonun ön kamerasını açtıktan sonra yüzünüzü okutarak telefon kilidini anında açabiliyorsunuz. Ancak bu kilit açma sistemi, telefonun güvenliğini üst düzeye çıkartırken aynı zamanda kişinin profil görüntülerinin sızmasına neden olacak.

Akıllı telefonlar bilindiği üzere son birkaç yıldır güvenlik açıkları ile gündemde. Birkaç gün önce iPhone cihazların iPhone 3’ten beri CIA’ya bilgi sızdırdığı haberi çıktıktan sonra akıllı telefonlara olan güvenin azalmasına neden olmaya başladı. Yeni nesil akıllı telefonlara eklenen biyolojik güvenlik sistemlerinin cihaz güvenliğini arttırmasının yanı sıra kolay aşılabilir olması kişisel bilgilerin saklanması açısından sorunlar yaratıyor. Samsung tarafından cihaz dayanıklılık testlerinin yapılmasının yanı sıra güvenlik testlerinin ihmal edilmesinin bu açıklara neden olduğu ifade ediliyor. Samsung’un yüz tanıma sistemindeki bu açıkları 29 Mart tarihine kadar halledememesi halinde cihazın daha ileri bir tarihte yayınlanabileceği konuşuluyor.[ads2]