Gürcistan Araç Alma  

  RSS

Bozkurt  Forum bozkurt 872
(@bozkurt)
Üye Admin
Katılım : 3 sene önce
Gönderiler: 227
27 Şubat 2016 01:32  

Merhaba Arkadaşlar,
Gürcistan Araç Alımı hakkında daha önce kaba taslak biraz bahsettik. Gürcistan araç fiyatları ülkemize nazaran oldukça ucuz fiyat.
Gürcistandan araç almak için öncelikle artvin ve çevre illerde bulunan galericilerin bu işi yaptığını sizlere belirteyim. Yani yok ben pek uğraşamam falan derseniz galericiler sizin için bu olayı halledebiliyorlar.

Gürcistan'dan araç alımının avantajları ?

Gürcistan'dan araç almanın en büyük avantajı tabii ki fiyatı. Türkiye fiyatlarının 3'de 1 oranına denk geliyor. Tabii ki bu durum da en büyük avantajı. Türkiye'de 20 Milyara temiz ve güzel modelli araç bulmak çok zor iken gürcistan da o paraya harika bir araç alabilirsiniz. Hemde oldukça modelli.

Gürcistan'dan gelen araçlar için muayene masrafı, egsoz pulu masrafı gibi masraflarınız olmayacak.

Gürcistan'dan araç alımının dezavantajı ?

Söyleyeceğim ne dezavantaj ne de avantaj olarak sayılamaz ancak belirtmekte fayda var; Araca sigorta yaptırmak zorundasınız. Hemde bu işlemi gümrükte yaptırdıktan sonra araç ülke içine alınmaktadır.

Araçlar sadece 2 yıl kullanılabilmektedir.

Evet dezavantajları bu kadar az 🙂

İnternet'te araştırdığınız da Türkiye'ye yabancı araç sokabilmek için 185 günden fazla ülke dışında kalmanız gerekir diyerekten bir yazı okudunuz. Aldanmayınız o işin kabataslak halidir.

Gürcistan'dan araç almaya karar verdiyseniz takip ediniz.

Gürcistan için günübirlik vize alabiliyorsunuz. Oldukça cuzi bir ücret bunu hemen halledersiniz sınırda. Daha sonra istediğiniz arabayı buldunuz. Satıcı ile konuşuyorsunuz ve aynı Türkiye'deki işlemler gibi Trafik Daireye gidiliyor ve gerekli devir işlemleri yapılıyor. arabayı üzerine almanız için satan kişinin size kefil olması gerekiyor ki olur da zaten.
Satıcı size kefil olması gerekiyor Türkiye'ye aracı sokabilmeniz için. Eğer satıcı size kefil olmazsa herhangi bir gürcü vatandaşına aracı kullanabilmesi için vekalet vermeniz gerekiyor.

Biz vekalet verdiğinizi de kefil olduğunu da düşünerek yola çıkıyoruz. Sınıra geri geldiniz ve aracı Türkiye'ye sokacağınızı beyan ettiniz. Gerekli evrakları gösterdiniz. Ve biri size kefil olduğu için ya da vekalet verdiğiniz için sorunsuz ülkeye giriş yapabileceksiniz. Ancak daha sınırda iken araca Sigorta işlemi yaptırmanız gerekecek. Bundan sonrasında hiçbir sıkıntı olmadan 2 yıl boyunca araca binebilirsiniz.

2 Yıl Sonra Ne Olacak ?

2 yıl sonra geri gürcistan'a dönüp aracı satabileceğiniz gibi daha da kullanmak isterseniz Gürcistan'da plaka değiştirip gelmeniz lazım.

Bilgedefteri.net


Alıntı
Paylaş:
  
Çalışıyor

Lütfen Giriş yap yada Kayıt ol

Yukarı Çık
Kod Şiirdir Yazabilirsen...