Yurtdışından esansiyel yağ satın almak  

  RSS

lpbourdons
(@lpbourdons)
Yeni Üye
Katılım : 2 sene  önce
Gönderiler: 1
19/07/2016 5:01 pm  

Merhaba,
iHerb sitesinden yaklaşık 1,5 ay önce yaklaşık 22-23 $ tutarında 3 adet birbirinden farklı saf/organik yağ siparişi vermiştim. Kargom takipsizdi. Paket ülkemize ulaştıktan sonra gümrük bunu muayeneye almış ve bana yazı göndermiş "Kargonuz muayeneye alındı, bizzat buraya gelmeniz gerekmektedir" diye. Ben de kendilerine mail atıp neden muayeneye takıldığını sordum. Kargonun içeriğinden olabileceğini ve içeriği bilmediklerini belirttiler. Ben gerekli açıklamayı (satın alınan ürünler, maliyetleri, şahsi kullanım için olduğu vs.) yaptım. Reçete istendiğini söylediler. Yağ için de reçete istendiğini ilk kez duyduğumu belirtip kargoyu iade etmelerini talep ettim.
Sonrasında internette okudum ki iHerb sitesi sanırım fişlenmiş bu tür konularda. Orada yapılan her alışverişin gıda takviyesi yada ilaç olduğunu düşündüklerinden direkt geri gönderiyorlarmış. 
Ülkemizde bu küçücük şişelerdeki saf/organik yağları 50-70 TL fiyat aralığında satıyorlar ve ben de bu şekilde kazıklanmak istemiyorum.
Daha cuz olan yağlar da malum içinde binbir çeşit katkı olan, faydadan ziyade zarar verecek yağlar. 
Mevzuat o kadar karmaşık ki alacağım ürünlerin gümrüğe takılıp takılmayacağı pek anlaşılmıyor yada bu ürünlerle ilgili hiçbir açıklama yok.
Amazonda da aynı ürünlerden mevcut, Amerika yada İngiltere tabanlı başka sitelerde de (örn; vitacost.com, evitamin.com.uk vs.) mevcut. Almak istediğim ürün Desert Essence marka Çay Ağacı Yağı.
iHerb değil de başka bir siteden de alsam bu ürün yine gümrüğe takılır mı? 
Bilgilendirme yapabilirseniz sevinirim.
Teşekkürler.


CevapAlıntı
Share:
  
Çalışıyor

Lütfen Giriş yap yada Kayıt ol

Yukarı Çık
Kod Şiirdir Yazabilirsen...