Facebook Sahte Haberlerle Savaşmaya Hazır!

Facebook Sahte Haberlerle Savaşmaya Hazır! Facebook Sahte Haberlerle Savaşmaya Hazır! 640 facebook mobile

Sosyal paylaşım sitesi Facebook’tan sahte haberlerle ilgili sürpriz bir karar geldi! Şirket yönetimi yaptığı çalışmalar sonucunda yeni bir özelliğin duyurusunu yaptı. Facebook Habercilik Projesine ait detaylar haberimizde.

Sosyal paylaşım sitelerine olan ilgi devam ederken kullanıcı sayısıyla dikkat çeken Facebook yeni projeleriyle gündeme geliyor. Site üzerinde paylaşılan haberler konusunda yeni bir adım atmaya hazırlanan şirket son çalışmasını görücüye çıkardı.

Facebook üzerinde kullanıcılar tarafından birçok haber paylaşılıyor ancak bazısı ne yazık ki yanlış bilgiler içeriyor. Doğruluğu kanıtlanmamış haberlerin sosyal paylaşım sitesinde yayılmasını önlemek adına ve basın sektörüyle aradaki bağı kuvvetlendirmek için bir çalışma başlatıldı.

Facebook Sahte Haberlerle Savaşmaya Hazır! Facebook Sahte Haberlerle Savaşmaya Hazır! facebook generic

İnternet üzerinde sayısız bilgi ve haber bulunuyor. Kimi yanlış kimi doğru olan bu haberlerin bir kısmı Facebook üzerinden paylaşılabiliyor. ABD’de bir süre önce tamamlanan başkanlık seçimi sürecinde Facebook’ta görülen haberler şirketin başını ağrıtmıştı. Facebook’un Ürün Direktörü Fidji Simo’da eleştirilerin ardından bir açıklama yayınlamış, sosyal paylaşım sitelerindeki kullanıcıların fikirlerini paylaşma konusuna ilgi gösterdiklerini, sağlıklı haber kaynağı oluşturmanın Facebook’un görevi olduğunu belirtmişti.

Daha önce bu konuda ağzı yanan Facebook doğru bilgilendirmeye yönelik atılacak adımları gündemine aldı. Ürün direktörü Fidji Simo açıklamasında ayrıca Facebook ile basın sektörü arasındaki bağı kuvvetlendirmek için yeni bir program tanıttıklarını ifade etti. Böylelikle dijital çağda insanların doğru bilgilendirilmesine katkı sağlanabileceğini, kendilerinin de bunun için çalışmaya devam edeceklerinin altını çizdi.

Duyurulan “Facebook Habercilik Projesi”nin üç temel amacı bulunuyor. Simo bunların, sosyal ağ için haber ürünlerinin geliştirilmesi, gazetecilere ve kullanıcılara yönelik eğitim olduğunu belirtti.

Şirketin ürün direktörü Fidji Simo son olarak Facebook mühendislerinin ev sahipliğinde basın kuruluşları ile bir araya gelineceğini ve düzenli toplantıların yapılacağını söyledi.

 

Kaynak:Sabah