Ekran Kartı Özellikleri Nasıl Öğrenilir?

Ekran Kartı Özellikleri Nasıl Öğrenilir? Ekran Kartı Özellikleri Nasıl Öğrenilir? GTX TITAN Z 1280x720 Wallpaper Shatter 2 compressor

Birçok bilgisayar kullanıcısı, bilgisayarının ekran kartı ve çeşitli teknik özelliklerini görüntülemek için farklı programlar kullanıyor. Ancak ekran kartı özelliklerini görüntülemek için sadece bilgisayarınızı iyi kullanmanız gerekiyor. Peki, bilgisayarın ekran kartı özelliklerini öğrenmek için ne yapmak gerekiyor?

Ekran kartı özellikleri nasıl öğrenilir?

Bilgisayarın ekran kartı özelliklerini görüntülemek için tercih edebileceğiniz ilk yöntem Dxdiag kullanmaktır. İlk önce bilgisayarınızın başlat menüsüne girip ‘’Çalıştır’’ uzantısına girmeniz gerekiyor. Arama kısmına ‘’Dxdiag’’ yazdıktan sonra ‘’Tamam’’ tuşuna basın ve tanılama aracını açın. DirectX Tanı aracı ekranında Sistem, Ekran, Ses ve Giriş olmak üzere 4 temel kategori yer alıyor. Ekran kategorisine giriş yaptıktan sonra bilgisayarın işletim sisteminden üreticisine, kullandığı bellek ve ekran kartı özelliklerine birçok bilgiye ulaşabilirsiniz. Ekran Kategorisinde bulunan ‘’Aygıt’’ erişimi üzerinden bilgisayarın ekran kartı modeli ve teknik özelliklerine ulaşabilirsiniz. Dxdiag üzerinde ekran kartı hakkında bilgi yoksa, bilgisayarınız harici ekran kartını kullanıyor demektir.

Bilgisayarın ekran kartı özelliklerini öğrenmek için deneyebileceğiniz bir diğer yöntem ise ‘’Denetim Masası’’na girmeniz gerekiyor. Denetim masası üzerinden sırasıyla; Görünüm ve Kişiselleştirme, Görüntü ve Ekran Çözünürlüğü seçeneğine girmeniz halinde karşınıza bilgisayarınızın teknik görüntü özellikleri çıkacaktır. Bunun ardından Gelişmiş Ayarlar seçeneğine tıklayarak bilgisayarınızın ekran kartı özelliklerini ve hangi ekran kartını kullandığını anında görebilirsiniz.

Bilgisayarınızın işletim sistemine göre ekran kartı özellikleri görüntüleme yöntemleri de değişiyor. Ancak denetim masası üzerinden ekran kartı özelliklerini görüntüleme yöntemi, Windows kullanan her işletim sisteminde tercih edilebiliyor.[ads2]