Dünyanın Yarısı İnternet Kullanıyor!

Dünyanın Yarısı İnternet Kullanıyor! Dünyanın Yarısı İnternet Kullanıyor! Internet

İnternetin dünya çapında ne kadar kullanıldığını ve oranların ne ölçüde arttığını biliyor musunuz? Konuya ilişkin ilginç detaylar haberimizde.

Bir zamanlar cep telefonu alabilmek bile lüks sayılırken günümüzde neredeyse her evde bir bilgisayar, tablet ve akıllı telefon bulunuyor. Geçen senelere oranla internet kullanımı da artınca ortaya rakamsal açıdan yüksek değerler çıkıyor. Peki, dünyanın kaçta kaçı internetin sunduğu hizmetlerden faydalanıyor?

Uluslar arası Telekomünikasyon Birliği tarafından açıklanan verilere göre bu yılın sonuna dek hızla yükselecek olan rakamlar dünyanın yarısının internette yerini alacağını gösteriyor. Şu an için yüzde 47 olan oran 2017 ile beraber yüzde 50’ye ulaşacak.

Teknolojik cihazların gelişmesi internet kullanımını da aynı ölçüde artırıyor. Özellikle tablet ve akıllı telefonlardan mobil interneti tercih edenlerin sayısı bir hayli fazla. Dizüstü bilgisayarlarda bu duruma dahil edilince ortaya yüzde 50 gibi bir kullanım oranı çıkıyor.

maxresdefault Dünyanın Yarısı İnternet Kullanıyor! Dünyanın Yarısı İnternet Kullanıyor! maxresdefault 8

Uluslar arası Telekomünikasyon Birliğinin birçok ülkedeki internet kullanımını baz alarak yaptığı araştırmada ortaya çıkan sonuçlar gelecek için önemli ipuçlarını içeriyor. Apple, Microsoft, Samsung gibi teknoloji devleri tarafından üretilen ve piyasaya sürülen cihazların talipleri her geçen gün çoğalıyor. Bu da internet kullanımı hakkında ilerleyen süreçte neler olabileceğini tahmin etmemizi sağlıyor.

Birlik tarafından açıklanan raporda internet kullanmayan kısmın genellikle kadın, yaşlı, eğitimsiz ve fakir bölgelerde yaşayanlardan oluştuğu belirtildi.

Elbette birde internet maliyetinin yüksekliği var. Yüksek hızlı ve kaliteli internet kullanmak günümüzde mümkün ancak bunun için belli bir miktarı gözden çıkarmak gerekiyor. Mobil internette aynı şekilde fiyat bakımından her kullanıcıya hitap etmeyebiliyor. Her ne kadar bu yıl sonuna dek internet kullanımı yüzde 50 oranına çıkacak diye tahmin yürütülse de kullanmayanların sayısı da dikkat çekiyor. 2017 verileri ise merakla bekleniyor.

 

Kaynak: Sabah.com.tr