Drone Savar Nedir? Nasıl Çalışır?

Drone savar nasıl kullanılır Drone Savar Drone Savar Nedir? Nasıl Çalışır? drone savar

Son yıllarda özel bir sektörü köklü olarak etkilemese de oldukça dikkat çeken insansız hava aracı olan drone ileriki yıllarda büyük beklentiler içerisinde. İnsanların uçan arabalar yapma yolundaki ilk adımı olarak görülen drone yavaş yavaş bazı firmalar tarafından paket taşımında kullanılıyor. Ancak çekim alanında en etkin şekilde kullanılan drone’lar hava sahasında oluşturduğu tehlikeler ve yasak alanlardan görüntü çekimi yapması drone savar silah geliştirilmesine neden oldu.

Drone Savar Nedir?

Yasak olan yerlerden görüntü alması yada küçük çaplı silahlar ile insanlara zarar vermemesi için drone için üretilmiş silah görünümünde bir yapıya sahip teknoloji ürünüdür.

Drone Savar Nasıl Çalışır?

Özellikle silah sanayinde kullanılması beklenen drone teknolojisi böyle bir kullanım karşısında drone savar özellikleri iler uzaklaştırılabiliyor. Bu teknolojinin çalışması şu şekildedir;

  • Drone savar ile uzaklaştırılması gereken drone görüş açısına alınır.
  • Silah benzeri bir tetiğe basılı tutarak drone istenirse geldiği yere gönderilir yada istenilen konuma indirilebilir.
  • Silah üzerinde bulunan yüksek odaklanma teknolojisine sahip uydular drone ile komuta merkezi arasında var olan bağlantıyı koparır.
  • Böylece drone sahibinin kontrolünden çıkarak drone savar silah kontrolüne girer.
  • Silah üzerindeki tetiğe 3 saniye basılı tutulması drone tarafından ‘’eve dön’’ komutu olarak algılanır ve bölgeden uzaklaştırılır.
  • Ancak yine de bir tehlikeden şüphe ediliyorsa tetiğe basılı tutularak istenilen komuta drone tamamen çalışır bir şekilde indirilebilir.

Drone savar nasıl çalışır Drone Savar Drone Savar Nedir? Nasıl Çalışır? drone savar silah

Drone Savar Ne İçin Kullanılır?

İleriki yıllarda eskiden bilim kurgu filmlerinde izlenen sahnelerin görüleceği artık kesinlik kazandı. Eskiden hayal olarak görünen birçok teknoloji bugün herkes tarafından kullanılıyor.

Teknolojik harp döneminin başlamasıyla drone kullanımı daha etkin olacak. İstihbarat alanında oldukça küçük drone üretimi birçok devlet tarafından kullanılıyor. Böyle bir durum karşısında bu kadar küçük drone silahlar tarafından oldukça zor olarak vurulabilir. Bu sebepten dolayı drone savar silah kullanımına ihtiyaç duyuldu.

Türkiye’de de ilk olarak başbakanlık korumaları tarafından kullanılan bu teknoloji özellikle havaalanlarının güvenliğini sağlamada kullanılıyor. Uçakların hava sahasına giren drone’lar olası bir motora isabet etmesi durumunda yüzlerce kişinin ölümüne neden olacaktır. Bundan dolayı drone kullanımının ileriki yıllarda tıpkı bir otomobil kullanıcısı gibi ehliyet ve ruhsat gerektireceği ön görülüyor.[ads2]