18000 mAh bataryalı Energizer P18K tanıtıldı!

Google bedava internet dağıtmaya başlıyor

Whatsapp Fake Numaradan Mesaj Atma

instagram takipçi kasma 2019 (%100 Gerçek, Etkili ve Ücretsiz)

Dosyayı Bilinmeyen Uygulama Yapma

Pc & Donanım 17 Aralık, 19:21'de eklendi 26768 Görüntülenme

Bilgisayar ile uğraşan hemen hemen herkesin başına gelebilecek bir olaydır. Bilinmeyen bir dosya uzantısına yanlışlıkla varsayılan program atanır. Ancak geri düzeltmeye çalıştığımızda ise aynı adımları takip edemeyiz.

Genellikle video dosyaları ile uğraşırken bu sorun ile karşılaşılıyor. Bilgisayar kullanıcıları video dosyasının hangi video programı ile açıldığını keşfetmeye çalışırken yanlışlıkla varsayılan program yapar sonra ayıkla pirincin taşını. Bu olay benim başıma uzun zaman önce geldi. Kardeşim PHP dosyalarının ne olduğunu anlamaya çalışırken tüm PHP dosyalarının varsayılan uygulamalarını Paint yapmış. Bunu düzeltmek için bende zamanında uğraşmıştım bayağı, sonra forumun birinde arkadaşın yardım istediğini görünce açıklama yapayım tarif edeyim dedim.

Bu sorun ile karşılaştığınızda öncelikle bunun virüs tarafından yapılmadığına emin olun. Yani siz yanlışlıkla yapmış ve geri düzeltmek istediğinize emin olun 🙂

Yanlışlıkla dosya uzantısını bozduğunuz dosyayı tekrar bilinmeyen uygulama yapmak için. Windows 8 öncesi işletim sistemlerinde;

Denetim masası/Klasör seçenekleri/Dosya türleri’ni açın
Buradan eski haline getirmek istediğiniz dosyanın uzantısını seçiniz ve alttaki sil seçeneğine tıklayınız.

Windows 8 ve sonrası işletim sistemine sahip bilgisayarlarda ise en kolay yolu,

Windows arama kısmına ‘Dosya Türü‘ yazmanız ve arama sonucunda karşınıza çıkan ‘Her Dosya Türü İçin Varsayılan Uygulama Seçin’ yazısına tıklayarak buradan dosya uzantısını bularak değiştirmeniz gerekir.

Windows arama kısmına ‘Ayarlar’ yazın ve girin, gelen pencereden ‘Sistem Ayarları’na tıklayın, ‘Varsayılan Uygulamalar’ yazısına tıklayarak yine aynı yere ulaşabilirsiniz.

Selametle…

Aklınıza takılan soruları çekinmeden sorabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yukarı Çık
Kod Şiirdir Yazabilirsen...