DDR 5 Bellekler Bilgisayarları Uçuracak!

DDR 5 Bellekler Bilgisayarları Uçuracak! DDR 5 Bellekler Bilgisayarları Uçuracak! kapak

Bilgisayarlarda bilindiği üzere günümüzde DDR4 bellekler kullanılıyor. Teknoloji öyle bir seviyeye geldi ki, 1 oda kadar büyüklükteki bilgisayarlar ile başlayıp diz üstünde taşınan bilgisayarlara kadar akıl almaz ilerlemeler kaydedildi. DDR4 belleklerin, bilgisayarlarda kullanılabilecek en iyi bellek olduğunu düşünenler ise büyük bir yanılgıya kapılıyor. Çünkü, uzun bir aradan sonra DDR belleklerin son üyesi DDR5 bellekler tanıtıma çıktı.

DDR4 belleklerin ardından, bellek teknolojisinde üretilebilecek en iyi belleklere ulaşıldığını düşünüyorduk. Ancak sektör uzmanları bellek teknolojisi üzerine analizler yaparken DDR4 belleklerin havasını silip süpürecek yeni bir bellek çalışmaları piyasaya sürüldü. DDR5 DRAM bellekler için özellik geliştirme süreci başlatıldı. DDR5 DRAM bellekler için JEDEC isimli bellek standartları belirleme organizasyonu tarafından çarpıcı açıklamalar yapıldı.

Günümüzün en iyi bilgisayarlarında bile DDR4 bellekler kullanılıyor. Yapılan açıklamalara göre DDR5 DRAM bellekler, DDR4 modellerinden 2 kat daha yüksek veri işleme hızına sahip olacak. Aynı zamanda enerjiyi verimli kullanma alanında da alanının en iyisi olacak DDR5 DRAM bellekler enerji verimlilik özelliği ile dikkat çekiyor. Kullanıcılara DDR4 belleklere göre 2 kat daha fazla yoğunluk sunan DDR5 DRAM bellekler, yeni nesle geçiş ile birlikte depolanabilir bellek kapasitesini de iki katına çıkaracak.

DDR 5 Bellekler Bilgisayarları Uçuracak!

DDR5 bellekler için kaba taslak bilgiler açıklanırken henüz piyasaya çıkış tarihi ve net çizgiler ile belleklerin hangi özelliklere sahip olacağı belirtilmedi. Ancak önümüzdeki yıllarda piyasaya çıkması planlanan cihazların öncelikle internet sunucularında, ardından da yüksek hızlı bilgisayarlarda yerini alacağı düşünülüyor.[ads2]

DDR5 DRAM bellekler her  ne kadar piyasanın en iyisi olarak adından şimdiden bahsettirse de, bilmediğimiz bir konu daha var. Intel tarafından geliştirilen Optane adındaki yeni nesil bellekler önümüzdeki sene piyasaya çıkacak. Bu belleklerin kullanıcıya sunduğu en büyük avantaj ise Optane’lerin bilgisayar kapandıktan sonra bile veriyi saklamaya devam edebilmesi.