Çocuklarda Telefon Bağımlılığına Karşı Akıllı Kılıf Geliştirildi

Çocuklarda Telefon Bağımlılığına Karşı Akıllı Kılıf Geliştirildi Çocuklarda Telefon Bağımlılığına Karşı Akıllı Kılıf Geliştirildi kapak 11

Teknolojinin gelişmesi her ne kadar insanlığa büyük kolaylıklar sağlasa da, imkanların artması teknoloji kullanım yaşının düşmesine neden oluyor. Microsoft’un kurucusu ve dünyanın en zengin insanı olan Bill Gates, birkaç gün önce yaptığı açıklamalarda çocuklarına 14 yaşına kadar cep telefonu almadığını belirtmişti. Kimi aileler bu tarz önlemler alsa da güvenlik endişesi nedeniyle çocuklarına daha küçük yaşlarda cep telefonu alan aileler de bulunuyor. Peki, çocuklarda oluşan telefon bağımlılığı nasıl çözülür?

Çocuklarda oluşan telefon bağımlılığına karşı önlem niteliğinde olacak yeni bir akıllı telefon kılıfı geliştirildi. Momo adındaki Japon firması tarafından geliştirilen bu yeni akıllı telefon kılıfı sayesinde çocukların telefon kullanımı da tamamen ailelerin eline geçiyor. Momo tarafından geliştirilen Otomos adındaki yeni akıllı telefon kılıfı, telefona takıldıktan sonra kendini cihazın kenarlarına sabitliyor ve bu sayede çocuğunuz tarafından çıkarılması mümkün olmuyor. Kılıfı çıkarabilmek için özel bir aparat gerekiyor.

Akıllı telefon kılıfının en büyük özelliği ise telefonla birebir eşleşerek telefona erişim sağlaması. Bu sayede sizin tarafınızdan belirlenen limitler dışında akıllı telefon kılıfı, telefonu uyku moduna alıyor. Sadece kullanım limitleri değil aynı zamanda kılıfın hangi saat aralıklarında aktif olacağı da belirlenebiliyor. Bu sayede çocuğunuz sizin belirlediğiniz saatler dışında telefonunu kullanamıyor.

Akıllı telefon kılıfı Otomos’un bir diğer özelliği ise içerisinde hareket sensörü barındırması. Bu sayede kılıf, çocuğun yürüdüğü zamanları tespit edebiliyor. Hareket sensörü aktif olduktan sonra da telefon otomatik olarak uyku moduna alınıyor. Böylece çocuğun yolda yürürken telefonla ilgilenmemesi sağlanarak kazaların önüne geçmek amaçlanıyor. Yine hareket sensörleri sayesinde çocuğun geçirdiği kaza ve ciddi fiziksel sarsıntılar da anlık olarak ebeveynlere raporlanıyor.[ads2]

Otomos şu an için sadece iPhone marka telefonlarda aktif olarak çalışıyor. Uygulamayı kullanmak için ebeveynlerin 2 yıllık sürüm karşılığında 5 dolar ödemesi gerekiyor.