Windows bu diske yüklenemez. Seçilen disk GPT bölümü stilinde hatası çözümü

Boykot Edilen N11’den 10 Kasım ile ilgili Açıklama Geldi

TeamGram Nedir / TeamGram ile Satış Yapma

Ufo Mu Yağlı Radyatör Mü ?

Clinton Taraftarları Facebook’u Suçluyor!

Güncel 13 Kasım 2016
797 Okundu

ABD başkanlık seçimleri geçtiğimiz günlerde sonuçlandı ve Trump’ın kazandığı seçimlerde Clinton taraftarları faturayı Facebook’a kesti.

Bir hayli çekişmeli geçen Amerika Birleşik Devletleri’ndeki başkanlık seçimleri son ana kadar sürprizlerle doluydu. Trump ve Hillary Clinton taraftarlarının yanı sıra tüm dünyanın merakla takip ettiği seçim Trump’ın zaferiyle sona erdi. Ancak tartışmalar bitmek yerine daha da alevlendi.

Adayların seçim turlarında birbirlerine karşı söylediği sansasyonel söylemler dışında onları destekleyen büyük şirketlerinde haberi sık sık gündem olmuştu. Bunlardan bir tanesi sosyal medya devi Facebook’tu. Haber kaynağıyla ilgili suçlanan sitenin yöneticisi Mark Zuckerberg kendini savundu.

abd-baskanlik-seciml-705ac3b19a4696fefc8e-jpg-pagespeed-ce-fkycma5sco clinton taraftarları facebook'u suçluyor!

Clinton taraftarlarının Facebook’u suçlamasının ardında yatan neden haber gösterme algoritmasındaki düzen oldu. Trump yanlılarının yalan haberlerle insanları kandırdığını iddia eden Clinton destekçileri Zuckerberg’i açıklama yapmak zorunda bıraktı.

Zuckerberg yaptığı açıklamada iddiaların gerçeği yansıtmadığını söylerken sahte haber hazırlayarak bunu yayınlayanlar yüzünden Facebook’un hatalı gösterilemeyeceğini savundu. Suçlamalar arasında yer alan filtre balonu etkisi konusuna da değinen Facebook CEO’su bireylerin görmek istemediği haberleri onlara zorla okutmanın imkansız olduğunu belirtti.

Seçimler bitmiş ve ipi Trump’ın göğüslemiş olmasına rağmen tartışmalar hız kesmeden devam etti. Adaylardan Hillary Clinton yenilginin ardından yaptığı açıklamalarda kapalı gruplar içerisinde yapılan haber ve konuşmaların açıklanmasını talep etmiş, bunun doğru olmadığını savunmuştu.

Dünyanın gözünü kırpmadan seyrettiği ABD başkanlık seçimleri Google ve Facebook gibi isimleri de içerisine dahil etti. Bir süredir seçimlerde sıkça adı geçen Facebook böylelikle seçim sonrasında gündemde olmaya devam etti diyebiliriz. Trump ise sonuçlar açıklanmadan önce hakkında yanlış haberlerin yapıldığını savunmuş, başkan seçilmesi halinde seçim sürecinde olumsuz ve yanlış haber yaparak ona karşı tavır alan firmalar hakkında işlem başlatacağını duyurmuştu.

Yazar Hakkında

Sosyal Hizmetler öğrencisiyim. Teknoloji alanında uzun zamandır haber editörlüğü ile ilgileniyorum. Yazıların okuyucu adına faydalı olması için elimden geleni yapıyorum.

Benzer İçerikler
Yorumlar
Yukarı Çık
Kod Şiirdir Yazabilirsen...