Çipli Kimlik Kartı İçin Başvuru Yapılabilecek!

[object object] Çipli Kimlik Kartı İçin Başvuru Yapılabilecek! nufus mudurlugu

Türkiye’de yeni kimlik kartı dönemi başlıyor. Çipli olarak vatandaşlara sunulacak olan kartlar için başvuru tarihleri tüm iller için 2 Ocak 2017 şeklinde belirlendi.

Bir süredir üzerinde çalışılan çipli kimlik kartları için pilot bölge olarak Kırıkkale, Trabzon, Rize, Artvin, Erzurum Erzincan, Adıyaman, Aksaray, Burdur, Uşak ve Yalova seçilmişti. İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünden verilen bilgilerde ise çipli kimlik kartına yönelik başvuruların tüm Türkiye için 2 Ocak 2017 tarihinden itibaren başlayacağı yer aldı.

Çipli kimlik kartları için ilk başvurular 14 Mart 2016 tarihinde Kırıkkale’de başlamıştı. Daha sonra 11 pilot ile yayılan uygulama için bugüne dek toplamda 260 bin kişi başvuru yaptı. Kimlik kartlarının tüm ülkeye dağıtılmasının 3-4 yıl içerisinde tamamlanması bekleniyor. Peki, başvurular nasıl yapılacak?

Nüfus cüzdanlarının yerini alacak "çipli kimlik kartları" için yasal düzenleme yapılırken, sistemin teknik altyapısına yönelik kapsamlı bir çalışma da yürütülüyor. Ar-Ge faaliyetlerini ODTÜ Teknokent bölgesinde yürüten UDEA Elektronik, bu çabaların bir parçası olarak tasarım ödüllü Milli Kart Okuyucu (Milko) geliştirdi. ( Orhan Karslı - Anadolu Ajansı ) [object object] Çipli Kimlik Kartı İçin Başvuru Yapılabilecek! 3 d 1

Öncelikle yapılan başvuruda nüfus müdürlüğü personeli tarafından başvuruyu yapan vatandaşın T.C kimlik numarası sorgulanacak. Daha sonra son nüfus cüzdanı ya da kimlik kartı bilgisinin kontrol edilmesi gerekiyor.

İlk kez yapılan kimlik kartı başvurularında ise süreç şu şekilde ilerleyecek: nüfus cüzdanı, uluslar arası aile cüzdanı, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı, askeri kimlik kartı ya da basın kartı gibi kimlik belgesi yerine kullanılan fotoğraflı belgelerden bir tanesi ile beraber son 6 ayda çekilen ve ICAO standartlarına uygun şekilde olan biyometrik bir fotoğraf talep edilecek.

Başvuru esnasında ayrıca kişinin biyometrik verilerinin yanı sıra parmak izi, parmak damar izi, el ayası damar izi şeklinde hem sağ hem de sol el için alınacak. Son olarak on beş yaşını tamamlamış olan vatandaşlar başvurularını şahsen yapabilme hakkına sahip. Henüz on beş yaşını tamamlamayanların ise kimlik kartında fotoğrafı bulunmayacak. Ancak başvuranın istemesi durumunda her yaş grubundaki çocuklara ait fotoğraflar kimlik kartına basılabilecek.

 

Kaynak:Sabah.com.tr