CIA iPhone’lara mı Sızıyor?

CIA iPhone'lara mı Sızıyor? CIA iPhone’lara mı Sızıyor? c  a iphonelere siziyor

WikiLeaks tarafından yayınlanan bir açıklamaya göre, ABD’nin yüksek istihbarat kurumu CIA’nın Apple markalı iPhone cihazlarına sızmış olabileceğine dair belgeleri internete yayınladı. Dün yayınlanan belge, içerisinde ABD hükümeti adına çalışan CIA tabanlı bilgisayar korsanlarının iPhone cihazlarına ve iOS sistemine gizli ve kötü amaçlı yazılımlar yüklemiş olduğu ifade edildi.

CIA tarafından yüklenen bu yazılımın gerçek olması halinde, CIA herhangi bir iPhone cihazına tam erişim sağlayabilecek. Bu yazılım cihaz tamamen sistem temizlemesi yapılsa ya da fabrika ayarlarına geri döndürülse bile telefondan kaldırılamıyor.

Yayınlanan raporda bu uygulamanın 2008’den bu yana yani iPhone cihazlarının piyasaya ilk sürüldüğü tarihten bu yana cihazlarda yüklü olduğu ifade edildi. Programın iOS 1.2 sürümünden bu yana iPhone cihazlarında yüklü olduğunu ifade eden WikiLeaks programın halen aktif olup olmadığına dair bir kanıt olmadığına da işaret etti.

Yayınlanan belgede iPhone cihazlarına musallat olan tek kötü yazılımın CIA tarafından da yayınlanmadığı belirtildi. Belgelere göre Sonic Screwdriver adında kötü bir yazılım da 2012 yılından bu yana Apple markalı dizüstü bilgisayarlar ve akıllı telefonlarda varlığını sürdürüyor. Ayrıca Triton ve Der Starke tarafından 2013 yılında cihazlara yüklenmiş olabileceği düşünülen bir yazılımdan da bahsediliyor. Bu yazılımlar CIA’ya sürekli olarak dosya aktarımı yapabiliyor.

Apple tarafından konu hakkında yapılan açıklamalarda ise firma güvenlik açığının farkında olduğunu belirtti. Ancak yapılan açıklamada 2008’den bu yana çıkan tüm Apple ürünlerinde değil, sadece iPhone 3G modelinde 2009 yılında ortaya çıktığı ifade edildi. Apple yaptığı açıklamalarda belirtilen sistem açığının Mac bilgisayarların bazı sürümlerinde de bulunduğunu, ancak sorunun 2013 model Mac cihazların ardından bu güvenlik açığının düzeltildiği ifade edildi.

WikiLeaks tarafından Apple ve CIA hakkında çarpıcı açıklamalar yapılırken henüz CIA konu ile alakalı açıklamalarda bulunmadı.