Chrome Materyal Tasarım Görünümü Aktifleştirme Nasıl Yapılır?

chrome materyal tasarım görünümü aktifleştirme Chrome Materyal Tasarım Görünümü Aktifleştirme Nasıl Yapılır? google chrome metalik tasar  m bilgedefteri

Son zamanlarda Chrome masaüstü ve mobil uygulamalarında bir takım tasarım yenileme çalışmaları ile karşımıza çıkan Google, tasarım görünümleri ile kullanıcıların karşısına çıkmaya başladı. Chrome materyal tasarım görünümü aktifleştirme şu anda sadece iOS ve masaüstü uygulamalarında görülebiliyor. Android sistem için ne zaman geleceği konusunda ise herhangi bir bilgi yok.

Chrome’un bu materyal tasarımlı uygulamasında çok da bir farklılık yok aslında. Masa üstü uygulamasında bir önce yer alan sürüme göre daha beyaz ve yuvarlak simgeler yer alıyor. iOS uygulamasında ise masaüstünün aksine pek çok farklılık yer alıyor.

Chrome materyal tasarım görünümü aktifleştirme ile iOS uygulaması çok daha modern ve şık bir görünüm aldığı gibi daha da kullanışlı olduğu belirtilenler arasında. Ayrıca bu güncelleme ile SSL sertifikası olmayan internet sitelerinde adres çubuğu yanında güvensiz ibaresi ile yer alacak.

Chrome Materyal Tasarım Görünümü Aktifleştirme Nasıl Bir İşlem Olacak?

Chrome masaüstünde Chrome materyal tasarım görünümü aktifleştirme işlemi için;

  • Adres çubuğunu kullanıp, Chrome://flags/#uifood adresine giriş yapın.
  • Sayfada yer alan UI Layout for the browser’s top chrome bölümündeki tercihi Refresh olarak değiştirin.

Değişiklikleri hemen görebilmek için programı yeniden başlatın. Chrome iOS uygulamasında materyal tasarım görünümü aktifleştirmek için de;

  • Adres çubuğunu kullanıp Chrome://flags/#uifood adresine gidin.
  • UI Refresh Phase 1 tercih seçeneğini aktif duruma getirin ve ardından burada da değişiklikleri hemen görebilmek adına programı yeniden başlatın.

Masaüstü uygulamasında çok da farklılık sunmayan ancak bir iki değişiklikle görsel açıdan daha estetik bir görüntü sunmayı amaçlayan tasarım görüntüsü iOS uygulamalarda köklü değişimler sunuyor. Sıklıkla kullanılan ve herkesin kolay kullanımından dolayı tercih ettiği Chorme hızla gelişiyor. Deneyelim, görelim, yorumlarımızı paylaşalım bakalım bu dünyada neler dönecek?