IP Çakışması Nasıl Çözülür?

ip adresi çakışma sorunu IP Çakışması IP Çakışması Nasıl Çözülür? ip adresi cakismasi

Bilgisayar kullanımı sırasında aktif olarak interneti kullanan ve anlık internet kesilmesinden büyük oranda etkilenen kişiler yara firmalar ip çakışması probleminden şikayet ediyor. Birden fazla nedenden dolayı kaynaklanan bu problemin görülmesine en sık neden olan sorunun çözümü üzerinde duracağız.

IP Çakışması Nedir?

Sıklıkla rastlanmayan bu olay gerçekleştiği zaman ip çakışması yaşayan bilgisayarlardan bir tanesi internete girmekte zorluk çeker. IP denilen kavram internet protokolü olarak tanımlanır ve genellikle 192.168.4.5 gibi sayılardan oluşur. Bu sayıların bilgisayarınıza özel bir şekilde ataması yapılır. Yaşanan ip çakışması genellikle yerel ağ bağlantısı yani LAN bağlantısı olan bilgisayarlarda oluşur.

Bazı ip çakışması sorunu da statik ve dinamik ip adreslerinden dolayı kaynaklanır. Router’lar çoğu zaman DHCP sunucusuyla geldiğinden dolayı statik ip kullanımında ip çakışması daha az görülür.

Tüm bunların dışında bir diğer neden ise servis sağlayıcılarının birden fazla bilgisayara aynı ip ataması oluyor. Genellikle bölge olarak farklı yerlere verilen bu ipler bazen taşınma yada gezi sırasında aynı ip adresini kullanan bilgisayara denk gelir ve ip çakışması sorunu yaşarlar.

IP Çakışma Sorununa Çözüm Yolu

Çözüm için uygulayacağınız 3 yol bulunuyor.

1. Çözüm Yolu

  • İlk yapacağınız işlem başlat üzerinde bulunan arama kutusuna ‘’cmd’’ yazıp Enter tuşuna basmak olacak.
  • Daha sonrasında komut satırı ekranı karşınıza gelecek ve bu ekrana ‘’netsh winsock reset’’ yazın sonrasında yine Enter tuşuna basın
  • Yaptığınız bu işlem sonrasında bilgisayarınızı yeniden başlatıp internet bağlantınızı kaldırıp tekrar bağlanmanız gerekiyor.
  • Tüm bu adımlar sonrasında ip çakışma sorunu ortadan kalmış olur.[ads2]

2. Çözüm Yolu

Eğer bu işlemi yaptıktan sonra sorununuz çözülmediyse ikinci yol olarak bu işlemi deneyebilirsiniz;

  • Router’ı kapatıp açtıktan sonra bu problem çözülmüş olur.
  • Bu işlemi yapmak için komut satırını açarak ‘’ipconfig/release’’ yazıp Enter tuşuna basmanız yeterli olur.

Yaptığınız bu işlem sonrasında Router bilgisayarınıza yeni bir ip ataması yapar.

ip çakışması problemi IP Çakışması IP Çakışması Nasıl Çözülür? ip cakismasi

3. Çözüm Yolu

Tüm işlemleri yapmanıza rağmen hala sorununuz çözülmediyse DHCP sunucunuzda bir problem olabilir. Böyle bir durum varsa Router üzerinden firmware güncellemesi yapmayı denemeniz gerekiyor. Genellikle bu 3 yöntem uygulandığı zaman yaşanan ip çakışması sorunu %95 oranında ortadan kalktığı görülmüştür. Diğer %5’lik payda ise bilgisayarın internet karı gibi donanım problemlerinden kaynaklanıyor.