Bitcoin Nedir? Nasıl Kazanılır?

Bitcoin Nasıl Kazanılır Bitcoin Nedir Bitcoin Nedir? Nasıl Kazanılır? bitcoin nasil kazan  l  r

Artan döviz baskısı sonucunda Japonya’dan bir yazılımcı sanal para birimi olan Bitcoin icat edildi. Dünyanın her yerinde kullanılan para birimi 2008 yılında 10 milyar dolarlık bir ekonomi oluşturdu.

Bitcoin Nasıl Üretilir?

Gerçek devletler parayı darphanelerde basıyor ancak Bitcoin belirli bir devlete ait olan para birimi değil.

  • Para basmayı belirli bir yerden yapmak yerine dağıtmayı tercih eden Bitcoin üretim cihazı alan kişileri Bitcoin madencisi olarak tanımladı.
  • Madenciler aldıkları cihaz ile zaman içerisinde Bitcoin kazanırken aynı zamanda bilmeceler çözerek de Bitcoin kazanıyorlar.
  • Her çözülen bilmece 25 Bitcoin parası ediyor.
  • Seviyenin yükselmesine göre zorlaşan ve bilinmemesi halinde kolaylaşan karmaşık bir bilmece sistemine sahip.
  • Sistem her saat için 6 bilmece çözebilecek şekilde zorluk ve kolaylık derecesini ayarlayarak piyasayı dengede tutuyor.

Bu şekilde düzenli olarak piyasaya para girişi sağlanıyor.

Dezavantajları Nelerdir?

Karı olduğu gibi dezavantajları da bulunuyor. Para transferinin ucuz olmaması, transferin yavaş gerçekleşmesi, transferin uluslararası yapılması durumunda kaç kanal aracılığıyla gideceği ve bu kanallarda ne sorunlar olacağının bilinmemesi gibi ciddi Bitcoin dezavantajları bulunuyor.

Bitcoin Nedir Bitcoin Nedir Bitcoin Nedir? Nasıl Kazanılır? bitcoin nedir 1024x576

Bitcoin Güvenli Midir?

Bu sistemin tamamen açık kaynak kodlu olmasına rağmen herhangi bir hırsızlık olayı yaşanmadı. Ancak yaşanmayacak anlamına gelmediğinden dolayı yüksek miktarlarda yatırım yapmak pek sağlıklı olmayacaktır. Ayrıca oldukça yüksek miktarlarda iniş ve çıkış yaşadığı için risk oranı yüksektir.

[ads1]Tüm bunlara rağmen 2010 yılında 1 Bitcoin 13 dolar değerinde iken bugün 1000 dolar değere sahip hale geldi. Bu duruma bakında Bitcoin yatırımı yapmak geçmiş yıllarda oldukça faydalı oldu, belki ileriki yıllar içinde gittikçe artmaya devam edecektir.

Yapılan işlemlerin kayıtları tüm Bitcoin kullanan bilgisayarlarda kaydedildiği için herkese açık olmasına rağmen yüksek güvenlik taşıyor. Bitcoin Cüzdanı olarak tanımlanan 27 ile 34 karakterlik bir şifre olan hesap gerektiğinde bu karakterlerin tüm sistemlerden silinip bir metal yada herhangi bir madde üzerine basılması ile fiziksel hale gelebilir.

Bitcoin yasadışı işler içinde kullanılabiliyor çünkü herhangi bir bankadan para aktarımı yapmak için resmi bilgilerinizi vermek zorundasınız. Ancak Bitcoin hesabı her bilgisayardan her yaşta kişi tarafından açılabiliyor.