Havuz Malzemeleri ve Havuz Kimyasalları

Usb Boot Yapma Programsız – Programlı Kesin Çözüm

Milli Piyango Çekilişlerinde Hile Yapıldığına Dair İspat Yayınlandı

uzak aygıt veya kaynak bağlantıyı kabul etmeyecek Hatası Kesin Çözüm

Bilgisayar Fan Sesini Azaltma Yolları

Pc & Donanım 5 Mayıs, 22:58'de eklendi 920 Görüntülenme

Bilgisayar kullanıcılarının en çok şikayet ettiği konulardan bir tanesi de fanın aşırı ses yapması. Laptop ya da masaüstü olsun tüm bilgisayarlar belirli bir zaman sonra ses yapmaya başlıyor. Bu sesin kaynağı toz ve kir gibi fiziksel etkenler olabileceği gibi aynı zamanda yazılımsal da olabiliyor. Peki, bilgisayarın fan sesini azaltmanın yolları nelerdir?

Bilgisayarınızın fanından aşırı ses geliyorsa yapmanız gereken ilk şey bilgisayarın içini açarak fanı temizlemektir. Yazılımsal sorunlar için harici programlar kullanılsa da fiziksel sorunlar için kendiniz bir adım atmalısınız. Fanı temizledikten sonra fanın ses sorunu devam ediyorsa, bilgisayarınıza yükleyeceğiniz bazı fan denetleme programlarını kullanabilirsiniz.

Windows işletim sistemi için SpeedFan, Mac bilgisayarlar için ise smcGanControl benzeri programlar kullanarak fanın ne kadar performans harcadığını kontrol edebilirsiniz. Aynı şekilde fanın hangi durumlarda ne kadar hızla çalışacağını ve ne kadar güç harcayacağını da ayarlayabilirsiniz. SpeedFan tarzındaki programlar bilgisayarın anlık olarak sıcaklığını da ölçerek aşırı ısınmalarda kullanıcıya uyarı veriyor.

SpeedFan ve benzeri birçok uygulama çoğu anakart ve BIOS sisteminde kullanılabiliyor. Ancak bilgisayarın kullandığı sisteme uygun fan denetleyici programı piyasada ücretsiz olarak bulamıyorsanız, kendinize RealTemp gibi ücretli programlar da satın alabilirsiniz. Bu programlar SpeedFan’ın sunduğu hizmeti daha basit ve kapsamlı şekilde sunduğu için kullanış kolaylığı ile dikkat çekiyor. Satın aldığınız fan programları ile ilgili yaşayacağınız sorunlarda, müşteri destekleri ile de iletişime geçebilirsiniz.

Free Download WordPress Themes
Download Best WordPress Themes Free Download
Download Best WordPress Themes Free Download
Download WordPress Themes
free download udemy paid course
download mobile firmware
Download WordPress Themes
udemy paid course free download
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yukarı Çık
Kod Şiirdir Yazabilirsen...