Bilgisayar Aniden Kapanıyor Çözümü

Bilgisayar Aniden Kapanıyor Bilgisayar Aniden Kapanıyor Bilgisayar Aniden Kapanıyor Çözümü Corsair One

Laptop veya Masaüstü bilgisayar kullanan kullanıcıların karşılaşabileceği büyük ve önemli sorunlardan birisidir. Bilgisayar Aniden Kapanıyor ise bunun nedeni birçok şey olabilir ancak hep birlikte bu nedenleri indirgeyerek çözüme kavuşacağız.

HADİ BİLGİSAYARIN KAPANMA NEDENİNİ BULALIM

Laptop ya da masaüstü bilgisayar hiç farketmez öncelikle sorunun hangi alanda meydana geldiğini bulacağız.

Eğer ki bilgisayarınız daha açılış aşamasında yani Windows yazısında ya da Parola giriş alanında kapanıyorsa;

Bunun nedeni Windows yazılımı, son yüklenen güncelleme ya da driver ile ilgili olma ihtimali yüksek. Bu gibi durumlarda Sistem Geri Yükleme yaparak çözüme ulaşabiliriz. Son yüklenen güncelleme ya da Driverlar bu arızaya neden olmuş olabilir. Sistem Geri Yükleme sayesinde bu sorundan kurtulacağız.

Eğer ki bu sorunda sistem geri yükleme çözüme kavuşturmazsa son çare formattır.

BİLGİSAYAR OYUN OYNARKEN KAPANIYORSA ?

Oyuna girdikten bir süre sonra bilgisayarınızda ani kapanma oluyorsa durum vahim. Öncelikle sakin olup sorunun detayına inelim. Oyun oynarken kapanıyorsa, bilgisayarınızda birbirine yakın oyunlarda tek tek deneyin aynı sorunu görecek misiniz? Çünkü Crackli oyunlarda, crack yazılımı ile ilgili sorundan dolayı kapanma sorunu olabilir.

Bilgisayarınızda bulunan hemen hemen tüm oyunlarda bilgisayar kapanıyorsa, şimdi biraz daha irdeleyelim. Bilgisayarınız ilk açtığınızda hemen oyuna girin ve hangi sürede kapandığını kontrol edin. Çünkü oyunda kapanan bilgisayarlarda ısınma sorunu mevcuttur.

Bilgisayar Aniden Kapanıyor Bilgisayar Aniden Kapanıyor Bilgisayar Aniden Kapanıyor Çözümü Burning GPU

Bilgisayar Aniden Kapanıyor

Oyuna girdikten 10-15 dakika sonra bilgisayar kapanıyorsa, Ekran kartı fanınız yeteri kadar hızlı dönmüyor ve bu nedenle soğutma işlemini tam yapamıyor. Fanı temizleyin olmazsa fanı değiştirin. [ads2]

Oyuna girdikten sonra ortalama 5 dakika içinde kapanıyorsa, Ekran kartı fanınızı ve ekran kartı macununu kontrol edin ve olmazsa değiştirin.

Oyun açılır açılmaz bilgisayar aniden kapanıyor ise, ah işte o zaman durum vahim. Ekran kartı fanı çalışmıyor olabilir, inat edip sürekli denediyseniz soğumayan ekran kartını yakmış olabilirsiniz. Ekran kartı fanını değiştirseniz dahi çalışmayabilir. Çünkü inat ettiğiniz için soğumayan ekran kartı fazla ısıdan yanmış olabilir.

FİLM İZLERKEN YA DA RUTİN İŞLERDE BİLGİSAYAR ANİDEN KAPANIYORSA ?

Bilgisayarınız açıldıktan sonra rutin işlerinizi yaparken (müzik dinlemek, film izlemek, internette gezinmek, basit programlar) bilgisayar aniden kapanıyor ise bilgisayarınızın sıcaklık değerlerini kontrol edin. Rutin işlerde kapanan bilgisayarın İşlemci Fanı yeteri kadar soğutmuyordur. İşlemci Fanı ya çok az dönüyor ya da dönme esnasında teklemeler yapıyor olabilir. İşlemci Fanı ve macununu mutlaka değiştirin yoksa ilerleyen süreçte daha büyük hatalar verebilir.

TÜM SORUNLARI GENEL OLARAK TOPLAYALIM

Tüm sorunları son olarak toplayalım. Şimdi yukarıda yazdıklarımdan öğrendik ki, bilgisayar aniden kapanıyor ise bunun en büyük nedeni fazla ısınmadır.  [ads2]

Bu yüzden ısınmanın aşamalarını keşfederek hangi parçaların ısındığını tahmin edeceğiz.

Bilgisayar açılışında kapanıyorsa Windows, Driver ve Son Güncellemelerden kaynaklanan sorun.

Bilgisayardaki rutin işlerde kapanıyorsa İşlemci ısınmasından,

Bilgisayarda oyun oynarken kapanıyorsa, Ekran kartı ısınma sorunundan kaynaklanmaktadır.

Umarım en maliyetsiz ve en basit şekilde Bilgisayar Aniden Kapanıyor sorununu çözersiniz.