Bakan Berat Albayrak Açıkladı: Yeraltı Kabloları Kesilmiş!

Bakan Berat Albayrak Açıkladı: Yeraltı Kabloları Kesilmiş! Bakan Berat Albayrak Açıkladı: Yeraltı Kabloları Kesilmiş! istanbul skyline at night new mosque galata bridge turkey

Türkiye son zamanlarda gündem olarak bir hayli yoğun ve çeşitli alanlarda çalışmalar devam ettiriliyor. Terörle mücadele üst seviyede sürdürülürken gerçekleşen siber saldırılara karşı da önlemler alınıyor. Geçtiğimiz günlerde yaşanan elektrik kesintilerinin nedeni merak ediliyordu ki Enerji Bakanı Berat Albayrak’tan konuya ilişkin değerlendirmeler geldi.

Bakan Berat Albayrak tarihte ilk kez yaşanan 7 ana hattın aynı anda kopmasına dikkat çekti ve Amerika Birleşik Devletleri merkezli bir kaynak üzerinden yoğun siber saldırıların gerçekleştirildiğini açıkladı. Albayrak konuşmasında şu bilgilere yer verdi:

“Yeraltı kablolarının kesilmesinin yanı sıra, farklı eylemler de var. ABD merkezli bir kaynak üzerinden çok yoğun bir siber atak gerçekleşti. Sistematik bir şekilde Enerji Bakanlığı’nın farklı merkezlerine saldırılar gerçekleşiyor, biz püskürtüyoruz.”

5885814998_d87ef7bfc4_b Bakan Berat Albayrak Açıkladı: Yeraltı Kabloları Kesilmiş! Bakan Berat Albayrak Açıkladı: Yeraltı Kabloları Kesilmiş! 5885814998 d87ef7bfc4 b

A Haber temsilcisine açıklamalarda bulunan Berat Albayrak, geçtiğimiz günlerde Marmara bölgesinde yaşanan elektrik kesintileri hakkında ihbarlar alındığını, bulguların savcılarla paylaşıldığını ve aynı zamanda İçişleri Bakanlığıyla koordineli ciddi bir sürece başlandığının altını çizdi.

“Sadece İstanbul değil tüm noktaları dikkate alıyor ve ekstra güvenlik tedbirleri için adımlar atıyoruz. Her türlü sabotaj eylemlerine karşı tedbir almak zorundayız. Elektrik kesintilerine ilişkin süreci ilk dakikadan itibaren denetimlerle kontrol ettik” diyen Albayrak sözlerine şöyle devam etti:[ads2]

“Olayın siber tarafı da var. 30 Aralık itibarıyla aldığımız ciddi bir ihbar sonrasında 31 Aralık gecesiyle ilgili tedbir aldık. En son önceki gün Amerika Birleşik Devletleri merkezli bir kaynak üzerinden çok yoğun bir siber atak gerçekleşti. Ancak Türkiye’nin enerji arz güvenliği noktasından bakıldığında ciddi bir üretim riski yok.”

Gaz ve elektrik hakkındaki soruları da yanıtlayan Enerji Bakanı “Gaz konusunda İran’la yakın işbirliğimiz var. Karşılıklı kontratlar ve yükümlülükler çerçevesinde yürütüyoruz. Şu anda İran’dan tam kapasite olmasa da akış gerçekleşiyor. Dövizde yaşanan artışla birlikte Türk Lirası ile satış yapan kurumlarımızın üzerinde ciddi bir maliyet baskısı oluştu. Bu artışa rağmen hükumetimizin verdiği söz çerçevesinde bunu vatandaşımıza yansıtmadık. Gazda indirim uyguladık, elektriğe zam yapmadık. 2017 itibarıyla elektrik ve gazda herhangi bir zam öngörmüyoruz” şeklinde bilgilendirmede bulundu.

Kaynak:Sabah