Bakan Arslan Müjdeyi Verdi: Adil Kullanım Kotası Kaldırılıyor!

Bakan Arslan Müjdeyi Verdi: Adil Kullanım Kotası Kaldırılıyor! Bakan Arslan Müjdeyi Verdi: Adil Kullanım Kotası Kaldırılıyor! 3fe8102234b5836fe499cbc7f

İnternet hayatımızın birçok alanında yer almayı sürdürüyor. Devlet dairelerinden özel ofislere, evlerden mobil kullanıma kadar pek çok yerde internet ile karşılaşmak mümkün. Bu konuda akıllara takılan bir konu var ki o da adil kullanım kotası ve ne zaman bu uygulamanın kaldırılacağı. Merak edenler için Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan‘dan beklenen açıklama geldi. İşte detaylar!

Adil kullanım kotasının ne zaman kaldırılacağı uzun zamandır merak edilen bir konu. Kullanıcılar açısından sıkıntı oluşturabilen uygulama hakkındaki bilgilendirmeyi Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan yaptı. Peki, uygulamaya hangi tarihte veda edilecek?

Bakan Arslan’ın verdiği tarihe göre 2018 yılı itibariyle adil kullanım kotası kaldırılacak. Bu haber aktif bir şekilde internet kullanımını sürdüren kullanıcıları yakından ilgilendiriyor.

Bakan Arslan Müjdeyi Verdi: Adil Kullanım Kotası Kaldırılıyor! Bakan Arslan Müjdeyi Verdi: Adil Kullanım Kotası Kaldırılıyor! bhX0ic1T5kSaGIJa DKMGg e1484568860442

Şirketler tarafından hazırlanan ve müşterilere sunulan internet paketleri her ne kadar sınırsız olarak lanse edilse de sözleşme dahilinde farklı şartlar mevcut. Belli bir kotaya kadar sınırsız ve sözleşmede yer alan hızda internet kullanımına izin veriliyor. Kota aşıldığı takdirde ise hız düşürülüyor ve adil kullanım kotası uygulamasına geçiş yapılıyor.

Ülkemizdeki internet paketlerinin çoğunun 16 mbps hıza sahip olduğu görülüyor. Ancak interneti sık kullananlar için büyük boyutlu birkaç dosya indirmek demek internet kotasını aşmak anlamına geliyor ve dolayısıyla hızda 3 mbps seviyesine düşüyor.

Günümüzde gerek oyun alanında gerekse uygulama ve güncellemeler bölümünde yeniliklerin ardı arkası kesilmiyor. Hal böyle olunca kotanın aşılması gibi bir durum ortaya çıkabiliyor.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan merakla beklenen açıklamayı yaptı ve sorunun çözüme kavuşması adına 2018 yılı itibariyle uygulamanın kaldırılacağını ifade etti. Son olarak şunu belirtelim; konuya ilişkin detaylar henüz belli değil. Yani Adil kullanım kotası uygulamasının tüm paketlerden mi kaldırılacağı yoksa yalnızca fiber internet paketlerinden mi kaldırılacağı bilinmiyor.