Aya Yolculuk İçin Takvimler 2017’yi Gösteriyor!

Aya Yolculuk İçin Takvimler 2017'yi Gösteriyor! Aya Yolculuk İçin Takvimler 2017’yi Gösteriyor! 4db2922cdf

Yapılacak seyahatler arasında hiç kuşkusuz en ilgi çekenlerden bir tanesi aya gitmek diyebiliriz. Yıllardır bu alana ilgi duyanların hayallerini süsleyen aya yolculuk Amerikalı bir şirket tarafından yakında gerçeğe dönüştürülecek.

ABD’li ay ve uzay araştırmaları için ticari faaliyetler gösteren Moon Express isimli şirketin aya gitmek için gerekli izinleri aldığı belirtildi. Çalışmalarını uzay hakkında sürdüren Moon Express’in yakın gelecekte tarihin en ilginç yolculuklarından birisini gerçekleştirmesi bekleniyor. Konuyla ilgili ilginç bir detayda aya gitmek için izin alan ilk özel şirketin Moon Express olmadı. İlgi çeken haberin devamında ABD’li firmanın hazırlıklarını 2017 yılında tamamlayabileceği yer aldı.

_apollo11_flag_position Aya Yolculuk İçin Takvimler 2017'yi Gösteriyor! Aya Yolculuk İçin Takvimler 2017’yi Gösteriyor! apollo11 flag position

Yazının başında belirttiğimiz gibi dünyanın yörüngesinde yer alan aya yolculuk geçmişten bugüne hep merak konusu olmuştur. Okul kitaplarında öğrendiğimiz bilgilerden bir tanesi de Amerikalı astronot Neil Armstrong’un 20 Temmuz 1969 tarihinde aya ilk ayak basan insan unvanını almasıydı. Apollo 11 Uzay Mekiği ile yapılan yolculuk uzay tarihine altın harflerle yazılmıştı.

O tarihten beride dünyanın dışındaki gezegenlere olan ilgi gün geçtikçe büyümüş, özellikle aya gitme hususunda özel çalışmalar yapılmıştır. ABD merkezli şirket Moon Express aldığı izin ile bu anlamda önemli bir adım atmış oldu. Şirket CEO’su Bob Richard konuyla ilgili yaptığı açıklamada dünyanın sekizinci kıtası olarak nitelendiren aya gitmenin uzay çalışmaları için önemli bir gelişme olduğunun altını çizdi.

Habere farklı açılardan bakan uzmanlar ise ticari faaliyetlerin alanının dünya dışına çıkması hakkında yorumlarda bulunarak bunun bir devrim olacağını söylüyorlar. Moon Express’in geçmişine baktığımızda ise bir yarışmadaki ay yüzeyiyle ilgili çalışmaları için kazandığı 30 milyon dolarla kurulduğunu görüyoruz. Çalışmalarını ara vermeden sürdüren şirketin önümüzdeki yıl gerçekleştirmeyi düşündüğü proje ile daha fazla adının duyulacağı bir gerçek.