Apple’dan Güvenlik Açığına Çözüm!

apple'dan güvenlik açığına Çözüm! Apple’dan Güvenlik Açığına Çözüm! 1440745516 w 2514

Apple geliştirdiği cihazlarda oluşan sorunlar için çalışmalarını hızlandırdı. Birleşik Arap Emirliklerinde yaşanan talihsiz bir olay yüzünden gündeme gelen şirket konuyu çözmek için kolları sıvadı ve geliştirdiği güvenlik yamasını kullanıcılarla buluşturdu.

Dünyaca ünlü teknoloji firması Apple bir süre önce sıkıntılı bir durumla karşı karşıya kalmıştı. Birleşik Arap Emirliklerinde içerisinde Apple’a ait cihazlarında kullanıldığı bir hacklenme olayı sonucunda söz konusu bir güvenlik açığını düzeltmeleri konusunda gerekli mesajı almışlardı.

Güvenlik açığının son derece önemli olmasının başlıca sebebi uzmanlar tarafından bildirilen zafiyetin daha önceki süreçlerde görülmediği yönündeki görüşlerdi. Şirketin acilen konuya çözüm bulması gerekiyordu ve nihayet beklenen adım geldi. Apple yetkililerinin çalışmaları sonucunda oluşturulan güvenlik yaması yayınlandı.

iPhone1 apple'dan güvenlik açığına Çözüm! Apple’dan Güvenlik Açığına Çözüm! iPhone1 1024x576

Uzmanların uyarılarda bulunduğu güvenlik açığı şirketin başını ağrıtabilirdi. Gerçekleşen hacklenme olayı yüzünden zor bir süreç geçiren Apple sorunun kaynağını tespit ederek güvenlik yamasını geliştirdi. Bununla ilgili yapılan haberlerde yayınlanan güvenlik yaması iPhone 6 cihazlarına yönelik geldi ve ortak bir proje sonucunda oluşturuldu.

Apple’ın güvenlik yaması için ortaklık kurduğu isim Citizen Lab ve söylenenlere bakılırsa çalışmalar yürütülürken tam üç güvenlik açığına rastlandı. Peki, Birleşik Arap Emirliklerinde gerçekleşen olayın detayları neler?

Mansoor isimli kişinin telefonu hem kamera hem de mikrofon bağlantıları olarak hacklendi ve bunun ardından telefonun içerisinde yer alan WhatsApp ve Viber uygulamaları dâhilinde gönderilmiş tüm iletiler kötü niyetli kişiler tarafından takip edilmeye açık hale geldi. Apple’dan yapılan açıklama iPhone 6 cihazları için geliştirilen güvenlik yaması ile güncellemenin gerçekleşeceği yönündeydi.

Teknoloji ilerledikçe kötü amaçlı yazılımlar çeşitleniyor ve cihazlar saldırılar karşısında çözümsüz kalıyor. Bu durumda şirketlerin konuya daha çok önem vermeleri ve kullanıcı bilgilerinin korsanların eline geçmemesi için güvenlik programları geliştirmeleri gerektiğini gösteriyor.