Apple’dan 1 Milyar Dolarlık Yatırım!

apple'dan 1 milyar dolarlık yatırım Apple’dan 1 Milyar Dolarlık Yatırım! s 9934d132d7f11b4f1b8090cb4435b315a48d4aa3

Şirketlerin rekabet ortamında yaptığı hamleler sürekli olarak değişiyor ve çeşitleniyor. Yapılan yatırımların sayısı arttıkça pazar daha da büyüyor. Bu anlamda son gelişme Apple cephesinden geldi. Firmanın Çin pazarına olan ilgisi uzun zamandır biliniyor ve bunu ilerletmek adına Çin merkezli ulaşım servisi olan Didi Chuxing’e tam 1 milyar dolarlık yatırım yapma kararı alındı.

Fakat Apple ilginç hamleler yaparak Çin pazarındaki itibarını bir süre önce zedelemişti. Başta iTunes Film ve iBook gibi hizmetlerini geri çekerek yanlış bir stratejiye imza atmıştı. Şimdi de bunu düzeltebilmek adına yeni projeler üzerinde çalışılıyor ve büyük maliyetlerden söz ediliyor. Çin merkezli ulaşım servisi Didi Chuxing’e 1 milyar dolarlık yatırım yapılması fikri buna örnek olarak gösterilebilir.

Apple'dan 1 Milyar Dolarlık Yatırım apple'dan 1 milyar dolarlık yatırım Apple’dan 1 Milyar Dolarlık Yatırım! 140864279 1024x633

Apple’dan 1 Milyar Dolarlık Yatırım

Konuyla ilgili Reuters’a açıklama yapan Apple’ın CEO’su Tim Cook, söz konusu yatırımın içeriği hakkında bilgi verdi. Oluşturulan strateji kapsamında girişimlerde bulunduklarını söyleyen Tim Cook, Didi Chuxing firmasının görüşlerini çok beğendiklerini dile getirdi. Cook ayrıca, IOS geliştiricileri arasında Didi Chuxing’in önemli bir yerinin olduğunu ve firmayla çeşitli alanlarda da işbirliğine gideceklerini söyledi.

[ads1]Didi Chuxing cephesi de bu gelişmeden oldukça memnun. Zira şirket sadece dört senedir piyasada aktif ve dolayısıyla Apple’ın hamlesi onlar için çok önemli. Şirketin CEO’su Cheng Wei’de, 1 milyar dolar değerindeki anlaşma ile daha da cesaretlendiklerini ifade etti.

Şirketin özelliklerine gelecek olursak ülke ulaşımındaki ağın %87’sine sahip durumdalar. Bu sebeple Uber’inde önüne geçtiler ve üst sıralarda yerlerini aldılar. Kullanıcı sayısı 300 milyonu geçen Didi Chuxing’in elektrikli ve sürücüsüz otomobil teknolojileri alanında da projeleri bulunuyor. Apple’ın da bu konuya ilgisi biliniyor. Ancak Didi Chuxing cephesinden otomotiv sektörü için henüz somut bir adım gelmediğini de belirtelim.