Apple ve Qualcomm Arasında Sular Durulmuyor

Apple ve Qualcomm Arasında Sular Durulmuyor Apple ve Qualcomm Arasında Sular Durulmuyor kapak 6

Apple ve Qualcomm arasında sular durulmak bilmiyor. Kısa bir süre önce Qualcomm’a dava açan Apple’a şimdi de Qualcomm’dan cevap geldi. Apple’a sadece dava açmakla kalmayan Qualcomm, yaptığı açıklamalarda da Apple’a karşı oldukça sert davranarak tutumunu belli etti.

2016 yılında iki firma arasında çıkan gerginlikten sonra Apple 2016 yılının Ocak ayında Qualcomm’a dava açmıştı. Davada Apple, Qualcomm’un şirketinden yararlanmak isteyen firmalara karşı kötü bir tutum içerisinde olduğunu belirtmişti. Bu iddiaların ardından geçtiğimiz günlerde Apple’a karşı dava açan Qualcomm, iPhone serisi cihaz girişimlerinde Apple’a büyük destek olduklarını ve eğer Qualcomm yardım etmeseydi iPhone’nin var olmayacağını belirtti. Açtığı karşı davada Qualcomm, Apple ile cihazları lisanslama yönteminde anlaşamadıklarını ve bu yüzden mahkeme sürecinin başladığını ifade etti.

Apple’nin açtığı davaya karşı dava açan Qualcomm ise, Apple’nin sadece kendi lisans kuralları kabul edilmediği için şirketinin adının kirletildiğini öne sürüyor. Apple, cihazlarında Qualcomm’un işlemcisini kullanırken firmadan farklı özelliklerde iki işlemci aldı ancak istenildiği ve olması gerektiği gibi bu işlemcileri iPhone 7’ye entegre edemedi. Böylece yerleştirilen modem Intel modemlerine göre oldukça geride kaldı. Ayrıca açtığı mahkemede Qualcomm, Apple’nin yaptığı bu farklılığın öğrenilmemesi için de büyük çaba harcadığı, Qualcomm’dan da konunun gizli kalmasını talep ettiği belirtildi. Apple’nin 2016 yılında açtığı 1 milyar dolarlık davanın ardından Qualcomm tarafından açılan davanın nasıl sonuçlanacağı da bilinmiyor.[ads2]